2020 ROK - Bezpieczeństwo Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego

Działania "Bezpieczny pieszy" z wykorzystaniem RSD

Dzisiaj policjanci z tyskiej i mikołowskiej drogówki prowadzą działania „Bezpieczny pieszy” przy wsparciu mundurowych z Komendy Wojewódzkiej Policji obsługujących "RSD" Jednak nic nie zastąpi naszej wyobraźni i respektowania przepisów ruchu drogowego. Od rana mundurowi wykonywali czynności związane z potrąceniem na pasach. Apelujemy o ostrożność!

Dzisiejsze działania ukierunkowane są na poprawę stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz mają na celu ograniczenie zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów, czyli niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Od rana na drogach obecne są wzmożone patrole tyskiej drogówki wspierane przez mikołowskich policjantów oraz funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, obsługujący specjalistyczny pojazd rejestrujący wykroczenia tzw. ruchome stanowisko dowodzenia.

Jednak żaden patrol ani też najlepiej oznakowane czy oświetlone przejście nie zapewni nam bezpieczeństwa jeżeli sami nie będziemy stosować zasady ograniczonego zaufania co do pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Tuż po godz. 7.00 na ul. Budowlanych w Tychach doszło do potracenia seniorki na przejściu dla pieszych. Policjanci potwierdzili trzeźwość 35-letniego kierującego i wyjaśniają szczegóły okoliczności tego zdarzenia. Poszkodowana z urazem ręki oraz nogi trafiła do szpitala.

Pamiętajmy, że policjanci nie są w stanie być wszędzie. Stąd kolejny apel o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Pamiętajmy, że oprócz stosowania się do przepisów ruchu drogowego należy przede wszystkim MYŚLEĆ na drodze, nie tylko za siebie, ale również za innych uczestników ruchu drogowego.

Kierującym przypominamy, że mają ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Pieszy natomiast powinien upewnić się że pojazd całkowicie się zatrzymał, aby go przepuścić.

Żadne przepisy, ani też znaki, nie sprawią, że będzie bezpiecznie, jeżeli sami nie będziemy ostrożni!

Powrót na górę strony