2020 ROK - Bezpieczeństwo Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego

Ku przestrodze-potrącenie pieszego na pasach

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na ul. Dębowej w Tychach. Kierująca fiatem potrąciła pieszego na oznakowanym przejściu dla pieszych. Poszkodowany trafił do szpitala. Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych oraz o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania na drodze.

Wczoraj po godz. 7.00 na ul. Dębowej w Tychach doszło do potrącenia pieszego. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 24-letnia kierująca samochodem marki Fiat seicento jadąc ul. Dębową w kierunku ul. Dąbrowskiego potrąciła na oznakowanym przejściu dla pieszych 82-letniego mężczyznę, który przechodził z lewej strony jezdni na prawą. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał złamań oraz potłuczeń ciała, trafił do szpitala na dokładne badania. Policjanci szczegółowo wyjaśnią okoliczności tego zdarzenia.

Pamiętajmy, że zarówno kierujący jak i pieszy powinien na drodze kierować się ZASADĄ OGRANICZONEGO ZAUFANIA!

Przypominamy także, że pieszemu m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym.

Kierującym przypominamy, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych,w celu przepuszczenia niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest rażącym wykroczeniem w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla pieszych, którzy mogą nawet stracić życie w konfrontacji z samochodem. Ważne aby każdy po zmroku przemieszczając się ulicami miasta posiadał elementy odblaskowe!

Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność.

Pieszych zachęcamy zatem do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym, ponieważ w dużym stopniu poprawiają one widoczność i pozwalają uniknąć tragedii. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

 

Powrót na górę strony