2020 ROK - Bezpieczeństwo Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego

UWAGA!Kolejne potrącenie na pasach! Apelujemy o ostrożność!

Policjanci apelują o ostrożność w rejonie przejść dla pieszych. Wczoraj na tyskich drogach doszło do dwóch potrąceń na pasach. Niestety obrażenia pieszej w wypadku na ul. Sikorskiego okazały się śmiertelne. Pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze! Noś odblaski! Włącz myślenie! Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania!

Przejście dla pieszych powinno być bezpiecznym miejscem, gdzie piesi mogą swobodnie przejść przez jezdnię. Niestety z różnych przyczyn dochodzi w tych rejonach do niebezpiecznych zdarzeń, które w konfrontacji pieszego z samochodem niejednokrotnie kończą się tragedią. Wypadki to zdarzenia nagłe, do których dochodzi m.in. z powodu nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego, ale także roztargnienia czy braku widoczności. Dlatego aby przejścia dla pieszych były bezpieczne, uczestnicy ruchu drogowego muszą włączyć myślenie, przewidywać konsekwencje i kierować się zasadą ograniczonego zaufania na drodze! Bądźmy rozsądni i nie spieszmy się, bo lepiej stracić kilka minut i przejść bezpiecznie, niż bezmyślnie wejść pod koła pojazdu i doznać poważnych obrażeń ciała lub nawet stracić życie. Żadne przepisy, ani też znaki, nie sprawią, że będzie bezpiecznie, jeżeli sami nie będziemy ostrożni!

Tylko wczoraj w Tychach doszło do dwóch potrąceń na przejściach dla pieszych. Około godziny 7.00 na ul. Sikorskiego, 28-letnia kierująca samochodem osobowym marki Skoda Fabia, z nieustalonych dotąd przyczyn, potraciła 87 – letnią mieszkankę Tychów. Niestety seniorka zmarła w szpitalu. Policjanci potwierdzili trzeźwość kierującej. Mundurowi wyjaśniają okoliczności zaistniałego wypadku pod nadzorem prokuratora, który zarządził sekcję zwłok potrąconej kobiety.

Kolejne potrącenie miało miejsce po godzinie 22.00 na ul. Serdecznej. 36-letnia kierująca fiatem potrąciła 47-letnią pieszą, która z urazem nogi trafiła do szpitala.

Przypominamy, że kierujący ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Natomiast pieszy powinien upewnić się, że pojazd całkowicie się zatrzymał, aby go przepuścić.

Pieszemu natomiast m.in. zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych, wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, czy też przebiegania przez jezdnię, zwłaszcza w miejscu do tego zabronionym.

Kierującym przypominamy, że omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych,w celu przepuszczenia niechronionych uczestników ruchu drogowego, jest rażącym wykroczeniem w ruchu drogowym oraz ogromnym zagrożeniem dla pieszych, którzy mogą nawet stracić życie w konfrontacji z samochodem. Ważne, aby każdy po zmroku przemieszczając się ulicami miasta, posiadał elementy odblaskowe!

Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność.

Pieszych zachęcamy zatem do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym, ponieważ w dużym stopniu poprawiają one widoczność i pozwalają uniknąć tragedii. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Powrót na górę strony