2020 ROK - Bezpieczeństwo Niechronionych Uczestników Ruchu Drogowego

Podsumowanie policyjnych działań „NURD”

Policjanci z drogówki przeprowadzili działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” czyli NURD. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy sami piesi nie łamali zasad przepisów ruchu drogowego. W trakcie działań stróże prawa odnotowali łącznie 44 wykroczeń, które popełnili zarówno kierujący pojazdami silnikowymi, jak i piesi i rowerzyści.

Wczoraj policjanci tyskiej „drogówki” przeprowadzili akcje pk. "NURD", podczas której zwrócili uwagę m.in. na zachowanie się niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz kierujących pojazdami poruszającymi się po tyskich drogach.

Podczas akcji policjanci ujawnili 9 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami dotyczących nieprawidłowego przejeżdżania przejść dla pieszych, 34 nieprawidłowych zachowań w stosunku do pieszych i 7 innych wykroczeń. Podczas działań policjanci ujawnili także 1 wykroczenie popełnionych przez kierujących rowerami.

Pamiętaj - Bądź widoczny po zmierzchu!

Zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, każdy pieszy, poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek stosowania odblasków. Mimo to, kolejni piesi tracą życie przez to, że kierowcy nie mogą ich dostrzec odpowiednio wcześnie.

Pieszy ubrany w ciemny strój, pozbawiony elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości 40 metrów, podczas gdy osoba mająca na sobie widoczne odblaski może zostać zauważona nawet z odległości 150 metrów. Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości to dodatkowy czas na to aby właściwe zareagować i uniknąć tragedii.

Przepisy nie nakładają obowiązku noszenia elementów odblaskowych na drogach przeznaczonych wyłącznie dla pieszych lub na chodniku warto jednak mieć zawsze przy sobie elementy odblaskowe.

Niech elementy odblaskowe staną się elementem naszej codziennej garderoby - to kosztuje niewiele, a może uratować życie

 

 

  • Opaska odblaskowa z napisem "Włącz myślenie".
Powrót na górę strony