Wiadomości

Trwają działania „Bezpieczny pieszy”

Data publikacji 14.04.2023

Dzisiaj policjanci tyskiej drogówki prowadzą akcje pod nazwą „Bezpieczny pieszy”. Funkcjonariusze zwracają uwagę m.in. na zachowanie niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz kierujących pojazdami poruszających się po tyskich ulicach.

Dzisiaj, od wczesnych godzin porannych policjanci Wydziału Ruchu Drogowego z tyskiej komendy prowadzą działania pod nazwą „Bezpieczny pieszy”. Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami. Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego. Zgodnie z przepisami kierujący ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na to przejście.

Ważne, by pieszy również pamiętał, aby zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystał z przejścia dla pieszych tak, aby nie narazić się na żadne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy, aby nie korzystać z telefonów podczas przechodzenia przez pasy i nie ograniczać swojego pola widzenia np. poprzez naciągnięty na głowę kaptur. Te proste wskazówki mogą sprawić, że bezpiecznie dotrzemy do celu.

Niechroniony uczestnik ruchu powinien być świadom tego, co może się stać, gdy zlekceważy ewentualny błąd kierowcy. Na drodze należy wykazywać się rozsądkiem, ostrożnością oraz wyobraźnią, ponieważ w konfrontacji z samochodem, pieszy niestety nie ma szans.

Dlatego po raz kolejny apelujemy!

Należy bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego! Należy też dbać o własne bezpieczeństwo! W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze stoi na straconej pozycji. I mimo, że winnym zdarzenia będzie kierowca, to niechroniony uczestnik ruchu, ponosi poważniejsze konsekwencje, tracąc zdrowie, a niejednokrotnie nawet życie.

Powrót na górę strony