Dla internautów
Rozmiar czcionki
- Uwaga! Kolejny raz przestępcy podszywają się pod policjantów CBŚP Ponownie odnotowujemy zwiększoną aktywność oszustów, którzy za pomocą poczty elektronicznej podszywają się pod policjantów Centralnego Biura Śledczego Policji. Zachowajmy szczególną ostrożność, bo przestępcy modyfikują adresy e-mail, z których rozsyłają wiadomości, naniesione na pismach „pieczątki” i tylko czekają na nasz błąd!
- Uważaj na fake newsy! W dobie zaawansowanej technologii należy być rozsądnym i pamiętać, że nie wszystkie informacje, jakie docierają do nas z mediów społecznościowych są prawdziwe. Dowodem na to jest przerobione zdjęcie radiowozu Komendy Miejskiej Policji w Tychach - na ramce tablicy rejestracyjnej naniesione zostało nazwisko posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Uważajcie na fake newsy tego typu!
- Bankowcy dla cyberedukacji: Jak odróżnić platformę przestępczą? Jak mądrze inwestować na Forexie? „Chcieli mnie cwaniaczki wykiwać na grubszą kasę… Siedzę sobie i patrzę, co w tych internetach słychać, a tu nagle wyskakuje mi reklama platformy inwestycyjnej, że super, hiper okazja, że jak szybko zainwestuję, to stanę się bogaty jak król, albo jak znany piłkarz, którego fotkę widzę przy tej reklamie. I, że on już dawno w tej platformie siedzi, bo wie jak ustrzelić najlepszą okazję. Tak bajerują… Ale nie mnie! Wiem, co jest grane. Tak właśnie działają oszuści. Mamią okazją, która się zaraz skończy, wykorzystują wizerunek znanych ludzi i próbują wykraść nasze pieniądze”. – opowiada Zbigniew Buczkowski w kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji”.
- Dowiedziałeś się, że Twoje dane wyciekły? Oto działania jakie powinieneś podjąć Jeśli dowiedziałeś się o wycieku Twoich wrażliwych danych, należy podjąć następujące kroki, aby ustrzec się przed możliwym oszustwem.
- Uwaga! Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową Oszuści podszywający się pod Krajowa Administrację Skarbową wysyłają fałszywe wiadomości e-mail, w których informują, że urząd skarbowy wydał powiadomienie dotyczące podatnika. Zachęcają, by kliknąć w link, który pozwoli zapoznać się z powiadomieniem. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.
- Bankowcy dla Cyberedukacji: Oszustwo na fałszywą inwestycję Oszustwo inwestycyjne to jedna z najczęściej wykorzystywanych przez oszustów metod. Chcąc przyciągnąć uwagę użytkowników oferują bardzo wysokie zyski, bez ryzyka utraty pieniędzy. Pamiętaj, aby nie logować się na niesprawdzonych platformach i nie instalować na swoich urządzeniach aplikacji z niezaufanych źródeł!
- Webinarium CEDUR „Oszukańcze inwestycje – jak się przed nimi ustrzec i co zrobić gdy padniemy ofiarą przestępców” 18 listopada 2024 roku od 10:00 do 13:15. odbędzie się bezpłatne webinarium (spotkanie online) skierowane do seniorów oraz ich opiekunów organizowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Minister do spraw Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji.
- Bankowcy dla cyberedukacji: oszustwo na smishing Przychodzi sms z elektrowni z informacją, że mam zaległości w opłacie za prąd. Do zapłaty jest 30 zł, jak tego nie uiszczę, to wyłączą mi prąd. W sms-ie jest link do banku, żebym mogła wpłacić pieniądze. Klikam w link, loguję się do banku, wpisuję dane osobowe, hasło i login. Okazuje się, że nagle straciłam oszczędności życia! – mówi pani Jadwiga, która padła ofiarą działań cyberprzestępców.
- Socjotechnika - sztuka manipulacji w świecie cyfrowym Październik, czyli Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa, jest idealnym momentem, by zwrócić uwagę na jedno z najpoważniejszych zagrożeń w świecie cyfrowym – socjotechnikę. Choć cyberzagrożenia kojarzą się głównie z atakami hakerów na systemy komputerowe, to często najskuteczniejszym narzędziem przestępców nie jest technologia, a manipulacja psychologiczna.
- Uwaga na fałszywe linki, na portalach społecznościowych! W ostatnim czasie na portalach społecznościowych, pod postami dotyczącymi zdarzeń drogowych pojawiły się komentarze zawierające nieprawdziwe informacje. Pod jednym z komunikatów pojawił się link z przyciągającym nagłówkiem „Najnowsze informacje z miejsca zdarzenia”. Otwarcie takiego linku może prowadzić do zainstalowania złośliwego oprogramowania, kradzieży danych oraz różnych innych niebezpieczeństw.