Wiadomości

Bezpieczni na motocyklu

Data publikacji 22.04.2023

Wiosenna aura powoduje, że z dnia na dzień na naszych drogach pojawia się coraz więcej miłośników jednośladów. Podróżując, pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim, a także innych uczestników ruchu. Policjanci przypominają, że przestrzeganie przepisów oraz wzajemny szacunek na drodze dają gwarancję bezpiecznego podróżowania.

Przyjemna temperatura powietrza, słoneczna pogoda i coraz dłuższy dzień – takie warunki sprawiają, że na naszych drogach coraz częściej zauważamy miłośników jazdy na motocyklu. A to oznacza jedno – sezon motocyklowy w pełni.

Fundamentem bezpieczeństwa jak zawsze są przepisy prawa i ich przestrzeganie. Stosowanie się do ograniczeń prędkości, zachowywanie odpowiedniej odległości między pojazdami, prawidłowe manewry wyprzedzania czy wymijania oraz zwracanie uwagi na znaki i sygnały drogowe - to elementy, dzięki którym jazda motocyklem, samochodem będzie bezpieczna nie tylko dla zmotoryzowanych, ale także innych użytkowników ruchu.

Należy pamiętać, że rozpędzenie motocykla do prędkości 100 km/h często trwa jedynie kilka sekund. Dlatego tak ważne jest, by za kierownicą zachować zdrowy rozsądek i wyobraźnię. Motocyklista w momencie zderzenia z innym pojazdem bądź drzewem narażony jest na większe niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego, nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Często nadmierna prędkość, brawura, przecenianie własnych umiejętności kierowania motocyklem i niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, są przyczyną zdarzeń drogowych, które niejednokrotnie kończą się tragicznie.

Nie zapominajmy jednak, że za zdarzenia z udziałem motocyklistów odpowiadają również kierujący samochodami. Nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu, brak sygnalizowania skrętu, bądź zmiana pas ruchu, nie upewniwszy się czy kierowca ma do tego prawo, to jedne z głównych „grzechów” kierowców samochodów. Kierowcy samochodów powinni pamiętać, że motocykliści to uczestnicy ruchu drogowego, którzy mają takie same prawa jaki i oni.

Apelujemy do wszystkich użytkowników ruchu drogowego - tych podróżujących jednośladami, a także kierujących samochodami o przestrzeganie przepisów oraz wzajemny szacunek na drodze. Pamiętajmy również o zdrowym rozsądku, który zdecydowanie wpływa na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach.

Powrót na górę strony