Wiadomości

Zwolnij – zdążysz!

Data publikacji 30.04.2023

Prędkość jest nadal jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Nawet nieznaczne przekroczenie prędkości może doprowadzić do wypadku drogowego, a w ostateczności do istotnych zmian w życiu naszym i innych osób spotkanych w podróży. Zwłaszcza teraz, gdy natężenie ruchu z uwagi na weekend majowy jest duże, zdejmijmy nogę z gazu.

Ostatnie dni to czas, gdy mamy do czynienia z częstymi zmianami warunków atmosferycznych. Intensywnie świecące słońce czy opady deszczu, sucha czy mokra nawierzchnia jezdni, wymagają od nas dostosowania swojego stylu jazdy i prędkości do panujących warunków. Nie bez znaczenia w tym wszystkim ma również natężenie ruchu samochodów, rowerzystów czy pieszych. Wszystkie te elementy, obserwacja drogi i otoczenia, nasza dyspozycja w danym dniu, przestrzeganie obowiązujących przepisów i ograniczeń ma wpływ na bezpieczeństwo nas wszystkich. Im większa prędkość, tym większe prawdopodobieństwo doprowadzenia do wypadku drogowego. Wzrasta długość drogi hamowania naszego pojazdu, jak i odcinek, jaki pokonujemy w ciągu jednej sekundy. Mamy mniej czasu na reakcję, co zwiększa siłę, z jaką uderzamy w przeszkodę. Nadmierna prędkość powoduje, że nasz pojazd może stać się śmiercionośnym narzędziem.

Na grafice opisana i rozrysowana droga hamowania samochodu osobowego. Po prawej stronie znak oznaczający ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę. Obok napis: sucha nawierzchnia i strzałka nad którą jest napisane 13 metrów. Pod spodem napis: mokra nawierzchnia i strzałka, nad którą jest napisane 18 metrów. Poniżej  po prawej stronie znak oznaczający ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę. Obok napis: sucha nawierzchnia i strzałka nad którą jest napisane 26 metrów. Pod spodem napis: mokra nawierzchnia i strzałka, nad którą jest napisane 40 metrów. Na dole  po prawej stronie znak oznaczający ograniczenie prędkości do 90 kilometrów na godzinę. Obok napis: sucha nawierzchnia i strzałka nad którą jest napisane 66 metrów. Pod spodem napis: mokra nawierzchnia i strzałka, nad którą jest napisane 108 metrów.

Przypominamy, że w Tychach działa policyjna grupa SPEED, której głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją. Kierujący, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi, w tym z zatrzymaniem prawa jazdy.

W trosce o bezpieczeństwo apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze, zwłaszcza na mokrej, śliskiej nawierzchni.

 

Powrót na górę strony