Wiadomości

„Bezpieczny weekend – Wielkanoc”

Data publikacji 29.03.2024

Jak co roku, w okresie świąt wielkanocnych, tyscy policjanci prowadzą działania prewencyjno-kontrolne „Bezpieczny weekend – Wielkanoc”. Rozpoczynają się one już dzisiaj i potrwają aż do wtorku. W tych dniach będzie można spotkać na drogach więcej niż zazwyczaj, policyjnych patroli. Wszystko po to, aby każdy szczęśliwie dotarł do celu i mógł spotkać się z najbliższymi.

W tym roku wielkanocny weekend wypada od piątku 29.03.2024 roku do wtorku 2.04.2024 roku. Właśnie w tych dniach kierujący spodziewać się powinni większej ilości policjantów ruchu drogowego, którzy będą nadzorować ruch na drogach naszego miasta. Mundurowi szczególną uwagę skupią na przekroczeniach prędkości, przestrzeganiu obowiązujących przepisów ruchu drogowego, jak również trzeźwości kierujących. Osoby łamiące przepisy spodziewać się mogą wysokich kar. Przypominamy, że od początku tego roku weszły kolejne zmiany w taryfikatorze mandatowym i przepisach kodeksu karnego, a kary pieniężne za popełnione wykroczenia znacznie wzrosły.
Pamiętajmy, że corocznie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wszystkich wypadków. Nie warto się więc śpieszyć - oprócz uszczuplenia portfela ryzykujemy także własne i cudze życie. Policjanci będą także sprawdzać stan trzeźwości kierowców, wymagane dokumenty, zwrócą uwagę na stan techniczny pojazdów.


Kierowco bądź czujny na drodze

Miejmy świadomość, że na drodze nie jesteśmy sami. Na naszej drodze pojawić się mogą kierowcy jednośladów - motocykliści, rowerzyści oraz piesi. Każdy z nich na drodze ma swoje prawa, ale także obowiązki. Kierowcy aut powinni pamiętać, by odpowiednio wcześniej sygnalizować swoje manewry i patrzeć w lusterka. Motocykliści natomiast, by mierzyć siły na zamiary. Wzajemny szacunek i empatia oraz przestrzeganie przepisów to recepta na bezpieczną podróż.


Dobre przygotowanie do każdej podróży to połowa sukcesu

Do podróży należy się odpowiednio przygotować, zadbać o auto - sprawdzić płyny eksploatacyjne, stan hamulców, wycieraczek. Kierowcy muszą sprawdzić do kiedy ważne jest OC pojazdu i jego badanie techniczne. Równie ważne jest rozmieszczenie bagaży w pojeździe. Warto pamiętać, że nic w pojeździe nie może leżeć „luzem”. W przypadku zdarzenia drogowego nawet książka czy butelka z wodą mogą poważnie zranić znajdujących się w aucie pasażerów.


Lany poniedziałek z rozsądkiem

Lany poniedziałek ma swoich zwolenników ale także zagorzałych przeciwników. Mimo, że to tradycja, policjanci będą reagować na wszelkie zachowania, które mogą sprowadzić zagrożenie w ruchu drogowym.  Pod żadnym pozorem, ani też dla żartu, nie należy oblewać wodą jadących aut. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne,  więc należy liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Zwolennicy tradycji mogą zostać ukarani przez policjantów mandatem, jeśli w ferworze zabawy spowodują zagrożenie bezpieczeństwa ruchu.


Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!

Powrót na górę strony