Wiadomości

Pomaga nie tylko na drodze...

Data publikacji 09.07.2024

Policjant z wydziału ruchu drogowego z tyskiej komendy został uhonorowany odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu". To wyjątkowe odznaczenie przyznawane jest osobom, które oddały co najmniej 20 litrów tego życiodajnego płynu. Sierż. szt. Mateusz Kuropatwa jest honorowym dawcą od 15 lat...

O tym, jak dużą rolę odgrywa krew w życiu każdego z nas, wiedzą wszyscy. Nie każdy jednak ma świadomość, że wciąż jej brakuje. Dlatego policjanci chętnie włączają się w akcje promujące oddawanie krwi i sami są jej honorowymi dawcami.

Sierżant sztabowy Mateusz Kuropatwa na co dzień pełni służbę w tyskiej drogówce. W 2009 roku po raz pierwszy pojawił się w punkcie krwiodawstwa. Przez 15 lat, dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia, oddał już ponad 20 litrów krwi. Teraz został uhonorowany ministerialnym orderem „Honorowego Dawcy Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. To niezwykle ważne i prestiżowe odznaczenie nadawane jest honorowym dawcom krwi w uznaniu wybitnych zasług na rzecz ratowania ludzkiego życia i zdrowia oraz aktywnej działalności w ruchu honorowego krwiodawstwa. Odznakę mogą otrzymać zasłużeni honorowi dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej innych składników.

Każdy z nas może pomóc innym, oddając krew - bezcenny lek, którego nie da się wyprodukować, ani kupić. Aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku.

Zachęcamy do dzielenia się cząstką siebie - to nic nie kosztuje, a może uratować ludzkie życie.

  • Zdjęcie z uroczystości przyznawania odznaczeń dla honorowych dawców krwi
  • Zdjęcie z uroczystości przyznawania odznaczeń dla honorowych dawców krwi
  • Zdjęcie z uroczystości przyznawania odznaczeń dla honorowych dawców krwi
Powrót na górę strony