Biuro Ruchu Drogowego

Przejazd na czerwonym świetle w oku policyjnych kamer

Data publikacji 30.11.2023

Wczoraj policjanci wydziału ruchu drogowego przeprowadzili działania, podczas których zwracali uwagę na stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Mundurowi, wspomagani przez załogę Ruchomego Stanowiska Dowodzenia - czyli pojazdu umożliwiającego rejestrowanie zdarzeń na drodze, objęli nadzorem jedno z największych skrzyżowań w naszym mieście.

Policjanci wydziału ruchu drogowego przeprowadzili działania, podczas których zwracali uwagę na stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Mundurowi, wspomagani przez załogę Ruchomego Stanowiska Dowodzenia - czyli pojazdu umożliwiającego rejestrowanie zdarzeń na drodze, objęli nadzorem jedno z największych skrzyżowań w Tychach.

Przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, jest jednym z najgroźniejszych wykroczeń drogowych. Policjanci z tyskiej jednostki, wspierani przez Ruchome Stanowisko Dowodzenia (RSD), objęli nadzorem skrzyżowanie ulicy Mikołowskiej, Oświęcimskiej i Katowickiej, gdzie niezależnie od pory dnia, panuje duże natężenie ruchu. Niestety, kierowcy nie zawsze stosują się tam do znaków oraz sygnalizacji świetlnej, powodując realne zagrożenie w ruchu drogowym. Na policyjnych kamerach rejestrowano przejazd pojazdów, których kierujący nie zastosowali się do sygnalizacji świetlnej, przejeżdżając przez skrzyżowanie przy włączonym czerwonym świetle. Czterech nieodpowiedzialnych kierowców zostało ukaranych mandatami, a ich konta powiększyły się o 15 punktów karnych.

Przypominamy!
Żółte światło na sygnalizatorze oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie! Przepisy drogowe dopuszczają możliwość przejazdu na tym świetle tylko w przypadku, gdy samochód znajduje się już tak blisko sygnalizatora, że kierowca nie ma żadnej możliwości zatrzymania się bez gwałtownego hamowania, co stworzyłoby zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Przypominamy, że sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się światło czerwone.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o rozsądek i prawidłowe zachowanie na drodze. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo, jako uczestników ruchu drogowego, zależy w głównej mierze od nas samych! Brak należytej ostrożności i wyobraźni może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

  • Na zdjęciu policjanci siedzący w radiowozie. W tle czapki policjantów ruchu drogowego.
  • Na zdjęciu policyjny radiowóz
  • Na zdjęciu pojazd Ruchome Stanowisko Dowodzenia.
  • Na zdjęciu pojazd Ruchome Stanowisko Dowodzenia.
  • Na zdjęciu widok z kamer umieszczonych w Ruchomym Centrum Dowodzenia.
  • Na zdjęciu widok z kamer umieszczonych w Ruchomym Centrum Dowodzenia.

Film Nagrania z Ruchomego Stanowiska Dowodzenia

Pobierz plik Nagrania z Ruchomego Stanowiska Dowodzenia (format mp4 - rozmiar 8.97 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony