Biuro Ruchu Drogowego

Początek grudnia pod znakiem nietrzeźwych kierowców

Data publikacji 05.12.2023

Po raz kolejny zwracamy się z apelem do mieszkańców, a przede wszystkim do kierowców. Pomimo licznych akcji i kampanii społecznych nadal zdarzają się kierowcy, którzy decydują się na jazdę samochodem po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy! Każdy kierowca pod jego wpływem nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

Policjanci cały czas czuwają nad bezpieczeństwem na drogach naszego miasta. Podczas kontroli pojazdów, a także przy obsłudze zdarzeń drogowych sprawdzają trzeźwość kierowców. Niestety wciąż zdarzają się tacy, którzy lekceważą prawo i wsiadają za kierownicę po alkoholu. Dowodem na to są nietrzeźwi, zatrzymani przez policjantów w pierwszych dniach grudnia. Aż pięciu kierowców znajdowało się w stanie nietrzeźwości. Niechlubny rekordzista kierował swoim pojazdem, mając blisko 3 promile w wydychanym powietrzu...

- 1 grudnia o godzinie 15:17 policjanci prewencji i ruchu drogowego zatrzymali 52-letniego mieszkańca Tychów, który kierował samochodem marki VW, będąc w stanie nietrzeźwości. Wynik przeprowadzonego badania wskazał ponad 2,8 promila alkoholu. Dodatkowo mężczyzna miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

- Tego samego dnia, o godzinie 20:57 na trasie DK-1 policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego Citroenem. Podczas czynności ustalili, że 54-letni mieszkaniec Sosnowca ma w wydychanym powietrzu ponad 2,6 promila alkoholu. Również nie posiadał uprawnień.

- 2 grudnia o godzinie na ulicy Wincentego Witosa policjanci zatrzymali 23-letniego mężczyznę, który kierował skodą. Wynik przeprowadzonego badania wskazał ponad 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

- 4 grudnia o godzinie 05:27 na alei Jana Pawła II skontrolowano trzeźwość kierującego samochodem marki Dacia. Okazało się, że 60-letni mieszkaniec Tychów znajduje się w stanie nietrzeźwości. Wynik badania to blisko 0,8 promila alkoholu.

- 4 grudnia o godzinie 08:03 na ulicy Bieruńskiej patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli kierującego skodą, który znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Mieszkaniec Katowic kierował pojazdem, mając prawie 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

- Tego samego dnia o godzinie 14:44 patrol prewencji został skierowany na ulicę Przejazdową, gdzie według zgłaszającego jeden z kierowców mógł znajdować się w stanie po spożyciu alkoholu. Podejrzenia zgłaszającego okazały się słuszne – kierujący pojazdem marki Renault znajdował się w stanie nietrzeźwości, a wynik przeprowadzonego badania wskazał, że 28-leni mieszkaniec powiatu ostrowieckiego kierował samochodem, mając w wydychanym powietrzu blisko 0,8 promila alkoholu.

Po raz kolejny apelujemy!

• będąc pod wpływem alkoholu, nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;

• nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;

• mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;

• możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie, senni;

• następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości.

To wszystko powoduje, że nie powinniśmy igrać z losem i absolutnie nie wsiadać za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Ponadto jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki zdrowotne, psychiczne i moralne mogą okazać się nieodwracalne i towarzyszyć sprawcy przez resztę życia.

Powrót na górę strony