Biuro Ruchu Drogowego

Trwają działania „Prędkość”

Data publikacji 01.07.2024

Dzisiaj od wczesnych godzin rannych na terenie całego kraju trwają działania "Prędkość". Przez cały dzień mundurowi będą kontrolowali, czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości szczególnie w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Akcja potrwa do godziny 22.00.

Podstawowym celem działań jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących prędkości. Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Przypominamy, że przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.

Ponadto pamiętajmy, że zbyt wysoka prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Niedostosowana do warunków ruchu niesie za sobą zagrożenia związane między innymi z brakiem opanowania pojazdu. Wpływa również, w istotny sposób, na rodzaj doznanych w wypadku obrażeń.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest między innymi w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Powrót na górę strony