Pijany kierowca jechał pomimo sądowego zakazu
Niemal 2 promile miał w organizmie 48-latek, którego zatrzymali tyscy policjanci. Jazda pod wpływem alkoholu to jednak nie wszystko, bowiem okazało się, że mężczyznę ma już na swoim koncie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz nierozważny kierowca odpowie za jazdę na "podwójnym gazie" oraz zignorowanie sądowego zakazu.
W trakcie prowadzonej w dniu wczorajszym kontroli trzeźwości w Tychach policjanci skontrolowali kierującego samochodem marki Mazda. Już sam styl jazdy kierowcy wskazywał, że może on być pod wpływem alkoholu. Przeczucia policjantów okazały się słuszne. Po przebadaniu 48-letniego mieszkańca powiatu pszczyńskiego okazało się, że jest on kompletnie pijany. Badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie niemal 2 promile alkoholu. Na tym jednak nie koniec. Gdy policjanci sprawdzili nieodpowiedzialnego kierowce w policyjnych bazach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna nie tylko popełnił przestępstwo prowadząc auto po pijaku, ale także złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje prokurator i sąd.
PRZYPOMINAMY:
W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.
Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.