Wiadomości

Z promilami i bez uprawnień

Data publikacji 26.10.2015

Mimo wielokrotnych apeli policjantów, wciąż nie brakuje kierowców, którzy wsiadają do samochodu pod wpływem alkoholu. Tym razem w ręce tyskich stróżów prawa wpadł 26-latek, który nie dość, że mając w organizmie ponad promil alkoholu, to jeszcze nie posiadał uprawnień do kierowania. Mężczyzna odpowie teraz przed sądem.

Kilka dni temu na ulicy Niepodległości tyscy wywiadowcy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego volkswagenem 26-letniego mieszkańca Tychów. Kierowca miał w organizmie ponad promil alkoholu i nie posiadał uprawnień do kierowania. Dalszy los kierowcy zależy teraz od decyzji sądu. Za popełnione przestępstwo mężczyźnie grozi kara nawet 2 lat więzienia.

 

Przypominamy!


W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys.  złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys.  złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys.  złotych.

Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.

Powrót na górę strony