Zamknij mieszkanie, a unikniesz kradzieży
Złodziej naciska na klamkę, otwiera drzwi i zabiera co w zasięgu ręki. W taki sposób działał sprawca, który dwa dni temu okradł 75-latkę. Kobieta nie zamknęła mieszkania, czego nie wahał się wykorzystać złodziej, którego łupem padła torebka starszej pani.
Czasem tak niewiele potrzeba, by uniknąć kradzieży. Wystarczy zamykać drzwi wejściowe, dzięki czemu automatycznie złodziej musiałby pokonać barierę czyli zamek. Pamiętajmy, że to „okazja czyni złodzieja”. Dwa dni temu policjanci odnotowali przypadek tego typu kradzieży na ulicy Nowokościelnej w Tychach. Ofiarą złodzieja padła nieostrożna 75-latka, która pozostawiła otwarte mieszkanie. Sprawca zabrał jej torebkę z dokumentami. Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. O skutkach nie zgłoszenia utraty dokumentu przekonało się wiele osób, gdy do drzwi ich mieszkań zapukali komornicy. ZGUBIONE DOKUMENTY MOŻNA ZASTRZEGAĆ W BANKACH (więcej).
Należy pamiętać, że w większości przypadkach sami jesteśmy w stanie zapobiec takim zdarzeniom.
Dlatego przestrzegamy mieszkańców, by przestrzegali naszych porad aby nie stać się ofiarami złodziei mieszkaniowych, a oto kilka z nich :
-
wchodząc lub wychodząc z mieszkania zawsze zamykaj drzwi na klucz, nawet jeśli wychodzisz tylko na krótka chwilę
-
będąc w mieszkaniu zamykaj drzwi na zamki, zasuwę lub inne zabezpieczenie
-
sprawdzaj czy w twoim otoczeniu nie znajdują się osoby, które obserwują twoje zachowanie
-
Pamiętaj! Nie ma lepszego zabezpieczenia Twojego mieszkania niż dobry sąsiad. Niech Cię nie irytuje, kiedy otwiera drzwi, gdy do Ciebie przychodzą goście. Możesz być pewny, że jeśli przyjdzie złodziej, sąsiad nie zapomni uchylić drzwi. Sam też interesuj się osobami obcymi będącymi na klatce schodowej, zapytaj kogo szukają.
Ponownie apelujemy do wszystkich osób, które są świadkami przestępstw by nie pozostawali obojętni wobec takich czynów i informowali o tym Policję w myśl kampanii „Nie reagujesz akceptujesz”.