NIE! Dla dopalaczy i narkotyków
Substancje psychoaktywne stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, a ich zażywanie powoduje także wiele negatywnych skutków społecznych. Wielkim problemem są środki potocznie zwane "dopalaczami", które mogą mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie, a nawet doprowadzić do śmierci. Temat „dopalaczy” poruszony był podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach.
Zagrożenie potęguje fakt, że tzw. dopalacze, są to często nowe, nieznane środki, dotychczas nie wymienione na liście substancji zabronionych przepisami prawa, stanowiącej załącznik do Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku. Należy pamiętać, że to co nie jest nielegalne, nie zawsze jest bezpieczne. Zażywanie jakichkolwiek substancji w celu odurzenia, często niezgodnie z ich przeznaczeniem, stanowi śmiercionośną pułapkę dla człowieka. Substancje niewiadomego pochodzenia są o tyle groźne, że często nie jest znany ich dokładnych skład, skutki działania, interakcje z innymi lekami czy np. z alkoholem. Każdy organizm indywidualnie reaguje na określony specyfik, w związku z tym nawet mała dawka może okazać się śmiertelną trucizną. O tym wszystkim oraz o aspektach prawnych związanych z substancjami zakazanymi mogli zaznajomić się uczestnicy piątkowego spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach, w którym aktywnie uczestniczyli tyscy mundurowi. Lek. med. Urszula Paździorek-Pawlik opowiedziała szkodliwym działaniu środków psychoaktywnych i sposobu na uniknięcie uzależnień. Takie spotkania są doskonałym punktem wyjścia do rozmowy z młodzieżą, nauczycielami i rodzicami, tak aby wszyscy mieli świadomość zagrożenia, jakim są dopalacze.
Policjanci przestrzegają wszystkie osoby przed zażywaniem w celu odurzenia jakikolwiek substancji psychoaktywnych m.in. dopalaczy i narkotyków. Ich działanie może być bardzo niebezpieczne i prowadzić do trwałego uszkodzenia zdrowia oraz śmierci. Jeden nieodpowiedzialny krok może zaważyć na całym naszym życiu. Powiedz: „NIE” dopalaczom i narkotykom!