Zainteresowanym z klasy mundurowej podpowiadamy jak zostać policjantem
Tyscy policjanci zachęcają do pracy w mundurze wszystkich tych, którzy oprócz posiadanych predyspozycji mają zapał do tego by zasilić nasze szeregi. I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tychach mł. insp. Sławomir Wojtylak uczestniczył w uroczystości ślubowania pierwszoklasistów w Gimnazjum nr 1 w Tychach. Niewykluczone, że w klasie mundurowej znajdą się przyszli stróże prawa. Zatem jak zostać policjantem?
Na uroczystości ślubowania pierwszoklasistów z Gimnazjum nr 1 w Tychach obecny był I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tychach mł. insp. Sławomir Wojtylak. Niewykluczone, że wśród uczniów tej szkoły znajdą się przyszli policjanci. Tam uczniowie klasy mundurowej poznawać będą specyfikę służbę w policji, wojsku, straży pożarnej, miejskiej czy granicznej. I choć przed zainteresowanymi służbą w Policji jeszcze wiele nauki to już teraz informujemy, co trzeba zrobić aby zostać policjantem. Odpowiadamy na pytania: kto może wstąpić w szeregi mundurowych i jakie są wymagane dokumenty.
SŁUŻBĘ W POLICJI MOŻE PEŁNIĆ:
Obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
Ponadto mężczyźni powinni posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej (po odbyciu zasadniczej służby wojskowej lub w wyniku przeniesienia do rezerwy).
Spośród kandydatów preferuje się dodatkowymi punktami (w ilości jak niżej) osoby posiadające następujące wykształcenie lub umiejętności:
Wykształcenie wyższe (magister lub równorzędne) o kierunku przydatnym do służby w Policji (prawo, administracja, ekonomia, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne) |
8 pkt |
Wykształcenie wyższe (magister lub równorzędne) o kierunku innym niż wymieniony powyżej |
6 pkt |
Wykształcenie wyższe (licencjat, inżynier) |
4 pkt |
Wykształcenie średnie (ukończenie liceum ogólnokształcącego lub technikum w klasie, w której nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania) |
2 pkt |
Posiadanie tytułu ratownika albo ratownika medycznego |
4 pkt |
Posiadanie uprawnień instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych |
4 pkt |
Posiadanie uprawnień ratownika wodnego, uprawnień w dziedzinie płetwonurkowania lub wykonywania prac podwodnych oraz uprawnień do prowadzenia łodzi motorowej |
2 pkt |
Posiadanie prawa jazdy kategorii „A” lub „C” |
2 p |
WYMAGANE DOKUMENTY DO ROZPOCZĘCIA POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO:
-
podanie o przyjęcie do służby,
-
wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby – część A i B
-
kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały do wglądu),
-
kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub służby (oryginały do wglądu),
-
książeczka wojskowa, jeżeli kandydat do służby jest objęty ewidencją wojskową i dowód osobisty (oba dokumenty do wglądu).
Dokumenty składa się osobiście w komórkach kadrowych komend miejskich/powiatowych Policji województwa śląskiego w godzinach ich urzędowania. Do dokumentów sporządzonych w języku obcym wymagane jest dołączenie ich uwierzytelnionego tłumaczenia na język polski.
POZOSTAŁE WYMAGANE DOKUMENTY W TOKU POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO:
-
wypełniona ankieta bezpieczeństwa osobowego, o której mowa w ustawie z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (składa się ją w terminie i miejscu wskazanym kandydatowi przez przedstawiciela komórki do spraw doboru lub przedstawiciela komórki do spraw ochrony informacji niejawnych).
Druk kwestionariusza osobowego kandydata do służby oraz ankiety bezpieczeństwa osobowego można pobrać w miejscu składania dokumentów, a także ze strony internetowej Komendy Głównej Policji (www.policja.pl).
Podstawę prawną procedury doboru do służby w Policji stanowi Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 18 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji
(Dz. U. z dnia 20 kwietnia 2012 r., poz. 432).
Informacje o postępowaniu kwalifikacyjnym do służby w Policji można znaleźć na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (www.slaska.policja.gov.pl) i Komendy Głównej Policji (www.policja.pl).