Wiadomości

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – Możesz mieć na nie wpływ”

Data publikacji 27.03.2019

Wczoraj w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” przy ul. Niepodległości odbyła się debata społeczna. Policjanci z tyskiej komendy spotkali się z mieszkańcami osiedla „R”, „U” „P” i „O1” w Tychach aby wspólnie porozmawiać o bezpieczeństwie. W spotkaniu udział wziął Komendant Miejski Policji w Tychach insp. Andrzej Trzciński.

Wczoraj w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” w Tychach przy ul. Niepodległości, odbyła się debata społeczna na temat bezpieczeństwa osiedla „R”, „U” „P” i „O1” w Tychach. W debacie udział wzięli min. Komendant Miejski Policji w Tychach insp. Andrzej Trzciński, dzielnicowi, Specjalista Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji tyskiej komendy, policjanci z „drogówki”, przedstawiciele tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej OSKARD, oraz członkowie rady osiedla i mieszkańcy. Celem debaty było poznanie opinii i oczekiwań lokalnego społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo mieszkańców to jeden z najważniejszych priorytetów dla tyskiej komendy, dlatego też podczas cyklu debat społecznych policjanci rozmawiali z mieszkańcami o ich bezpieczeństwie. Wczorajsza debata była okazją do przedstawienia planów priorytetowych dzielnicowych poszczególnych osiedli. Policjanci prowadzą rozpoznania terenu pod względem zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego w celu wyeliminowania lub zminimalizowania wskazanego lub zdiagnozowanego zagrożenia.

Mundurowi mieli okazję omówić Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest narzędziem wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami a policją. Mieszkańcy poprzez zaznaczanie miejsc, które negatywnie wpływają na ich bezpieczeństwo dają wyraźny sygnał policji. Mapy zagrożeń to istotny element zarządzania bezpieczeństwem publicznym, służący m.in. właściwemu rozmieszczeniu patroli. Każdy mieszkaniec ma możliwość aktualizacji informacji na mapie, dbając w ten sposób o wspólne bezpieczeństwo. Policjanci podkreślali w trakcie spotkania, że poprzez mapę należy zgłaszać zjawiska stale występujące w danym miejscu, a nie te pojedyncze czy wymagające natychmiastowej interwencji.

Kolejnym tematem debaty była służba dzielnicowych, a konkretnie zaprezentowanie nowej formuły pracy dzielnicowego. Założeniem programu „Dzielnicowy bliżej nas” jest ułatwienie jego kontaktu z mieszkańcami. Podstawą pracy dzielnicowego jest obchód swojego rejonu, a zgodnie z nową formułą inne czynności mają być ograniczone do minimum. Wszyscy dzielnicowi posiadają telefony komórkowe, aby mieszkańcy mogli mieć lepszy kontakt ze swoim „policjantem pierwszego kontaktu”. Nawiązanie kontaktu z dzielnicowym ułatwia także specjalna aplikacja na telefon komórkowy. Dzięki aplikacji „Moja Komenda” można szybko ustalić, kto jest dzielnicowym na danej ulicy, jaki ma numer telefonu oraz adres e-mail.

Spostrzeżenia mieszkańców wynikające z dyskusji będą rozpoznane, a następnie podjęte zostaną odpowiednie kroki w celu wyeliminowania problemów z jakimi stykają się mieszkańcy.

  • Obrazek przedstawia przemawiającego Komendanta Miejskiego Policji w Tychach insp. Andrzeja Trzcińskiego, za nim przedstawiciele administracji siedzący przy stoliku, widać także umundurowanych policjantów siedzących przodem do przemawiającego
  • Obrazek przedstawia dzielnicowego przemawiającego do uczestników debaty siedzących na krzesłach
  • Obrazek przedstawia dzielnicowego, który przemawia do uczestników debaty, obok niego siedzą przy stoliku przedstawiciele administracji

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.87 MB)

Powrót na górę strony