Wiadomości

Policyjna akcja "Prędkość"

Data publikacji 01.04.2019

Od rana trwają ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne Policji pod nazwą „Prędkość”. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Głównym celem akcji jest ograniczenie zagrożeń wynikających z przekraczania prędkości dopuszczalnych oraz niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze.

W 2018 roku z winy kierujących pojazdami doszło do 27 556 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosło 2 177 osób a 33 261 zostało rannych. Mimo tego, że jedną z głównych przyczyn powstawania wypadków w 2018 roku było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to najbardziej śmiercionośną przyczyną, niezmiennie od lat nadal pozostaje nadmierna prędkość. To właśnie nadmierna prędkość towarzysząca wypadkom drogowym w 2018 r. spowodowała śmierć 778 osób.

Celem działań Policji jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. Do akcji będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości jak i pomiary prowadzone dynamicznie będzie można spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oprócz pomiaru prędkości policjanci kontrolują czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Podczas trwania akcji „Prędkość” policjanci ruchu drogowego prowadzą działania informacyjno-edukacyjne, polegające między innymi na promowaniu właściwych zachowań na drodze oraz na uświadamianiu kierującym, że przekraczanie dopuszczalnych prędkości zwiększa ryzyko śmierci i poważnych obrażeń.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących apelujemy o rozwagę i stosowanie przepisów ruchu drogowego. Przestrzegamy, że nie będzie pobłażliwości dla osób drastycznie naruszających przepisy ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych,  w tym od samopoczucia kierowcy, kultury i techniki jazdy, czy przygotowania pojazdu do podróży.

BRD KGP

Powrót na górę strony