Spotkanie mundurowych z seniorami
W związku ze świętem Babci i Dziadka oraz dbając o bezpieczeństwo podczas zimowych ferii, policjanci spotkali się z seniorami w Domu Seniora w Tychach. Oprócz życzeń mundurowi poruszali temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa zarówno seniorów jak i ich wnuków, którzy niejednokrotnie spędzają z nimi ferie.
W zawiązku z świętem Babci i Dziadka policjanci odwiedzili Dom Seniora w Tychach. Dzielnicowy, a także funkcjonariusz z ruchu drogowego oraz oficer prasowy poruszali szeroko rozumiane kwestie dotyczące bezpieczeństwa. Realizując zadania związane z czuwaniem nad bezpieczeństwem podczas ferii, spotkanie było okazją do rozmów na temat bezpieczeństwa zarówno seniorów jak i ich wnuków, które niejednokrotnie spędzają z nimi czas wolny.
Mundurowi podczas spotkania uświadamiali uczestników, że to właśnie osoby starsze są narażone na działania przestępców i mogą paść ofiarą przebiegłych oszustów. Policjanci skupili się przede wszystkim na przestrzeganiu przed stosowaną przez oszustów formą wyłudzenia "na wnuczka”, „policjanta” czy „administratora”.
Szeroko poruszona została kwesta bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza podczas przechodzenia przez jezdnię. Funkcjonariusz ruchu drogowego zwrócił szczególną uwagę także na używanie elementów odblaskowych.
Policjanci rozdawali ulotki ostrzegające przed oszustami, opaski odblaskowe oraz etui na kartę płatniczą. .
Pamiętajmy, że zasada "ograniczonego zaufania" do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, czy wizyty nieznajomych, nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, o które apelujemy:
B A B C I U ! D Z I A D K U !
-
będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;
-
nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj;
-
jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;
-
jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli Wam wtedy Wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny;
-
nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów; każda szanująca się firm a transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty;
-
nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;
-
mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym;
-
nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych czy członkach rodziny.