Wiadomości

Oszuści perfidnie wykorzystują zaufanie do policjantów!

Data publikacji 28.04.2020

Przestępcy perfidnie wykorzystują społeczne zaufanie do mundurowych. Pomimo licznych apeli w mediach, a także przekazywanych przez policjantów, w dalszym ciągu oszustom udaje się nas okraść. 66-latka uwierzyła w historię fałszywego policjanta o zagrożonych pieniądzach na jej koncie. Niestety kobieta straciła oszczędności swojego życia, dając oszustom w sumie 29 tys. złotych. Dlatego po raz kolejny przestrzegamy przed oszustami, podszywającymi się za funkcjonariuszy policji!


Słysząc w słuchawce rzekomego „policjanta”, często usypiamy swoją czujność i wierzymy, że wykonując jego polecenia uchronimy się np. przed stratą pieniędzy. Nie czujemy się zagrożeni, bo przecież funkcjonariusz policji stoi na straży prawa. I tak jest w istocie… jeśli mówimy o prawdziwym funkcjonariuszu, a nie oszuście.

Dając bezgraniczną wiarę osobom po drugiej stronie słuchawki, narażamy się na utratę oszczędności, często całego życia. Oszuści są bardzo wiarygodni. Zabraniając się rozłączać, mówią o podrobionych dokumentach tożsamości, czy zagrożonych środkach na koncie w banku. Podają dokładne instrukcje co robić, gdzie jechać i co mówić w banku, komu przekazać pieniądze...

Niestety, w taką właśnie historię uwierzyła 66-letnia kobieta, która straciła oszczędności swojego życia. Łupem oszustów padło 29 tys. złotych.

Pamiętajmy zawsze weryfikujmy takie sytuacje i nie działajmy pod wpływem presji czasu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, kontaktujmy się z rodziną czy z policjantami. ROZŁĄCZMY POŁĄCZENIE TELEFONICZNE, DOPIERO WTEDY WYBIERZMY NUMER DO KOMENDY LUB NA 112. Jeśli się nie rozłączymy wybranie na klawiaturze telefonu numeru 112 lub 997 nie oznacza połączenia z tym numerem. Zatem osoba, która potwierdza, że rozmawia z policjantami tak naprawdę wdaje się w dyskusje z kolejnym oszustem, który jest częścią perfidnego planu mającego pozbawić nas gotówki.

Apelujemy zwłaszcza do osób młodych, aby informowali swoich rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy lub podając się za policjanta. Zwróćmy uwagę również na bezpieczeństwo swoich starszych znajomych i sąsiadów, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

 

Powrót na górę strony