Wiadomości

„Szlaban na ryzyko” w Tychach

Data publikacji 07.08.2020

W kolejne działania organizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe pn. „Bezpieczny przejazd-Szlaban na ryzyko” czynnie włączyli się tyscy policjanci. Głównym celem kampanii jest bezpieczeństwo na terenie kolejowym, a także informowanie i edukacja uczestników pieszych i zmotoryzowanych ruchu o zagrożeniach, jakie czyhają na przejazdach kolejowych.

W czasie działań zorganizowanych przez Polskie Linie Kolejowe Zakład linii Kolejowych w Sosnowcu policjanci, wraz z funkcjonariuszami SOK i pracownikami kolei oraz policjanci uświadamiali mieszkańców o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych i tzw. „dzikich przejściach”. Funkcjonariusze apelowali do kierowców i pieszych o to by nie próbowali obejść zamkniętego szlabanu licząc na to, że zdążą przedostać się na drugą stronę przed nadjeżdżającym pociągiem.

W ramach kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" policjanci rozdawali także ulotki zawierające informacje dotyczące bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie lub nad wodą, etui na karty płatnicze oraz kolorowanki dla dzieci. Nie zabrakło również rozmów z mieszkańcami na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia.

Ponadto podczas wspólnych działań kolejarze rozdawali ulotki oraz informowali o tzw. „żółtej naklejce. Naklejka umieszczona na elementach infrastruktury i oznakowania przejazdów kolejowych zawiera informacje takie jak indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego oraz numery telefonów alarmowych, pod które należy zgłaszać wszelkie uszkodzenia i awarie infrastruktury kolejowej, bądź zauważone sytuacje alarmowe zagrażające zdrowiu i życiu.

Żółta naklejka zawiera:

- numer linii i kilometr linii – tworzące 9-cyfrowy numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo- drogowego - podając te cyfry operatorowi numerów alarmowych umożliwisz mu precyzyjnie określenie miejsca zdarzenia,
- numer alarmowy 112 – na który należy zgłaszać sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu (np. awaria i zatrzymanie pojazdu na torach kolejowych),
- numer telefonu do dyspozytora zakładowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A Zakładu Linii Kolejowych. – służby technicznej dbającej np. o prawidłowe działanie rogatek.

Można ją znaleźć:

- na przejazdach kolejowo- drogowych z rogatkami naklejki umiejscowione są po wewnętrznej stronie rogatek, na ściance obudowy napędu,
- na przejazdach kolejowo- drogowych bez rogatek na tylnej powierzchni znaku tzw. krzyża św. Andrzeja.

Jak zgłaszać zdarzenie mające miejsce na obszarze kolejowym?

- zgłaszając na numer alarmowy 112 wypadek lub zagrożenie na obszarze kolejowym, należy podać operatorowi numerów alarmowych ciąg 9 cyfr umieszczonych na naklejce, operator wpisując je do systemu teleinformatycznego szybko i precyzyjnie określi lokalizację danego przejazdu i będzie mógł powiadomić wszystkie niezbędne dla danego zdarzenia służby ratunkowe (Policję, Państwowe Ratownictwo Medyczne czy Państwową Straż Pożarną), a także właściwą terytorialnie Ekspozyturę Kolejową (odpowiadającą m. in. za wstrzymanie ruchu na danej linii kolejowej),
- podczas zgłaszania zdarzenia zachowaj spokój i wykonuj polecenia operatora numerów alarmowych, 
- nie rozłączaj się dopóki operator wyraźnie Cię o tym nie poinformuje,
- po zakończonej rozmowie nigdzie nie dzwoń, takie zachowanie utrudni służbom kontakt z Tobą, w przypadku konieczności uzyskania dodatkowych informacji.

  • Umundurowany policjant trzyma ulotki informacyjne.
  • Umundurowani policjanci stoją w rejonie przejazdu kolejowego, gdzie właśnie przejeżdża pociąg.
  • Policjanci rozmawiają z kierującym pojazdem, który dojeżdża do przejazdu kolejowego i rozdają mu ulotki informacyjne.
  • Policjanci rozmawiają z rowerzystą, który dojeżdża do przejazdu kolejowego i rozdają mu ulotki informacyjne.
  • Policjanta rozdaje ulotki u etui na kartę płatniczą.
  • Straż Ochrony Kolei oraz policjant stoją w pobliżu przejazdu kolejowego, w tle przejeżdża pociąg.
  • Policjantka rozmawia z pasażerami pojazdu, który zatrzymał się przed przejazdem kolejowym.
  • Policjanci rozdają ulotki pieszym.
  • Umundurowany policjant, w tle przejazd kolejowy.
  • Żółta naklejka z numerami telefonów, w przypadku wystąpienia zagrożenia.
  • Policjanci rozdają ulotki kierującemu pojazdem.
  • Policjanci rozmawiają z kierującym pojazdem i rozdają mu ulotki informacyjne.
Powrót na górę strony