Złodzieje nie mają wakacji, chroń swój rower przed kradzieżą!
Złodzieje nie mają wakacji. Tylko wczoraj policjanci odnotowali dwie kradzieże rowerów dlatego przypominamy o kilku zasadach aby ustrzec się przed kradzieżą. Apelujemy do wszystkich osób, które są świadkami przestępstw by nie pozostawali obojętni wobec takich czynów i informowali o tym Policję w myśl kampanii „ Nie reagujesz akceptujesz”.
Tyscy policjanci przyjęli wczoraj dwa zawiadomienia dotyczące kradzieży rowerów. Jednoślady zniknęły z klatki schodowej przy ulicy Kopernika oraz ulicy Witosa w Tychach. Od początku czerwca doszło łącznie do 11 kradzieży rowerów dlatego przypominamy o zasadach, które pomogą nam zminimalizować ryzyko kradzieży:
-
Zostawiać rower w widocznym miejscu– rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie „ łatwym łupem „ dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę jest znacznie większe.
-
Pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń– należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to jednak prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby.
-
Zapisać numery ramy– każdy rower posiada swój numer fabryczny ramy. W przypadku kradzieży roweru numer ten wprowadzany jest do systemu informacyjnego. W razie odnalezienia lub kontroli takiego jednośladu w dowolnym miejscu na terenie kraju – możliwe jest natychmiastowe ustalenie jego właściciela.
Pamiętajmy, że łupem złodziei padają nie tylko rowery nowe, ale także używane. W wielu przypadkach pozostawiane bez żadnych zabezpieczeń. Stosowanie powyższych zasad nie daje gwarancji, że nasz rower nie zostanie skradziony, jednakże znacznie minimalizuje takie ryzyko.
Ponownie apelujemy także do wszystkich osób, które są świadkami przestępstw by nie pozostawali obojętni wobec takich czynów i informowali o tym Policję w myśl kampanii „ Nie reagujesz akceptujesz”. Oprócz zwiększonego bezpieczeństwa w mieście, w świadomości potencjalnego przestępcy rodzi się lęk i obawa przed tak zwaną „wpadką”. Niejednokrotnie mieszkańcy są „oczami” i widzą znacznie więcej, czasem to przypadek sprawia, że osoba znajduje się w miejscu, gdzie dochodzi do przestępczego procederu. Dlatego współpraca z policjantami i szybka informacja będzie istotną do zaprzestania tego procederu i zatrzymania sprawcy. Dziękujemy za każdą informację, która może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w naszym mieście.