Wiadomości

Tyskie dni trzeźwości

Data publikacji 24.08.2021

W ramach Tyskich dni trzeźwości policjanci uczestniczyli w działaniach profilaktycznych ukierunkowanych na promowanie zdrowego, wolnego od uzależnień stylu życia. Zagrożenia i konsekwencje prawne oraz społeczne związane z zażywaniem środków psychoaktywnych oraz wsiadanie za „kółko” pod wpływem alkoholu były głównym tematem rozmów z mieszkańcami.

To, że kierowcy nie powinni wsiadać za kółko po spożyciu jakiejkolwiek dawki alkoholu jest bezapelacyjne i każdy kierowca powinien o tym pamiętać. Dlatego też w trakcie działań policjanci wraz z pracownikami Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia tyskiego magistratu podkreślali każdemu kontrolowanemu kierowcy jak ważne jest świadome bycie trzeźwym kierowcą.

Mundurowi podkreślali jak ważna jest społeczna reakcja na nietrzeźwych kierowców. Należy pamiętać, że stanowią oni śmiertelne zagrożenie. Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność – w przeciwnym razie może dojść do tragedii.

Jaka powinna być Twoja reakcja?

Po pierwsze, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).

Po zakończeniu rozmowy poczekaj na reakcję policji lub zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możesz skonsultować swój plan działania telefonicznie z policjantem i na przykład jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujesz.

Nigdy nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Rozsądnie oceniaj sytuację, w jakiej się znajdujesz. Reaguj adekwatnie.

Jeśli kierowca, który wyraźnie jest pijany, zatrzyma się (przykładowo: na światłach czy na poboczu), możesz zareagować, korzystając z prawa do ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. W ramach tak zwanego zatrzymania obywatelskiego możesz otworzyć drzwi samochodu pijanego kierowcy i wyciągnąć kluczyki, uniemożliwiając mu w ten sposób dalszą jazdę. Bądź stanowczy – wyraź swój sprzeciw wobec jazdy pod wpływem alkoholu, uświadom ryzyko, z jakim się wiąże. Możesz odwołać się do prawa i surowych kar za prowadzenie w stanie nietrzeźwości oraz do emocji, wskazując na możliwość spowodowania tragedii na drodze. Następnie poczekaj na przyjazd policji.

Pamiętajmy, że na każdym spoczywa obowiązek zapobiegania przestępstwom i reagowaniu na nie. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby zdecydowanie reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że osoba pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających chce kierować samochodem. Każdy może zapobiec przestępstwu , a może nawet tragedii !

 

PAMIĘTAJMY!!

Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:

  • zmniejsza szybkość reakcji

  • ogranicza pole widzenia

  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,

  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,

  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

 

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych.

Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 złotych.

Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!

Pozostaje jeszcze kwestia osoby, która prowadzi samochód lub inny pojazd, na które wymagane są uprawnienia, a wobec której starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień. Taka osoba popełnia również przestępstwo, za które można orzec karę pozbawienia wolności do 2 lat i zakaz prowadzenia pojazdów od jednego roku wzwyż.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.


 


 


 

Powrót na górę strony