Wiadomości

Policjanci apelują o czujność w sieci!

Data publikacji 09.08.2022

Policjanci przypominają o czujności w sieci, by nie paść ofiarą oszustów. Mają oni rożne metody i wciąż pojawiają się coraz to nowsze „pomysły” na kradzież cudzych pieniędzy. Użytkownicy internetu muszą być szczególnie ostrożni. Przeczytajcie jak nie dać się oszukać i ochronić swoje oszczędności.

Jednym ze sposobów działania sprawców jest oferowanie dostawy surowców energetycznych szybko i w atrakcyjnych cenach. Policja apeluje, aby być ostrożnym w tego typu zamówieniach. Nie każde ogłoszenie w mediach społecznościowych jest prawdziwe. Osoby zamieszczające takie oferty robią to dla zysku, a gdy uda im się kogoś naciągnąć, kontakt się urywa, a ogłoszenie w internecie zostaje usunięte. Warto zwiększyć swoją czujność podczas tego typu „okazji” by uniknąć oszustwa. Weryfikujmy każdorazowo sprzedawcę i jego wiarygodność, czytajmy opinie, nie klikajmy w podejrzane linki, sprawdzajmy poprawność stron internetowych.

Oszuści nie tylko oferują sprzedaż w internecie ale także szukają osób oferujących do sprzedaży towarów. Wtedy przestępcy kontaktują się z osobą sprzedającą i informują, że są zainteresowani zakupem wystawionego do sprzedaży towaru. Później proponują aby wysłanie przedmiotu nastąpiło poprzez konkretną stronę i przysyłają link do strony internetowej. Po otwarciu strony internetowej sprzedający proszony jest o podanie imienia i nazwiska, numeru karty kredytowej, daty ważności i numeru CVV. Ofiary przestępstw nieświadomie będąc pod wpływem emocji wynikających z zadowolenia, że wystawiany przez nich towar zostanie sprzedany podają wszystkie te informacje. Sprawcy oczywiście po uzyskaniu tych informacji zamiast dokonać zapłaty za towar dokonują zakupów towarów w sklepach internetowych najczęściej poza granicami Polski płacąc kartą kredytową, do której uzyskali dostęp.

Innym sposobem działania sprawców jest nawiązanie kontaktu telefonicznego pod pozorem zakupu oferowanej do sprzedaży rzeczy i proponowanie zainstalowania na swoim komputerze lub telefonie oprogramowania (aplikacji). Najczęściej jest to aplikacja lub oprogramowanie, które umożliwia sprawcy dostęp do naszych danych znajdujących się w telefonie czy komputerze. Również zdarza się, że sprawcy podają się za pracowników banków i informują o rzekomych nieautoryzowanych transakcjach dokonanych z ich rachunków. Wykorzystując obawę ofiar przed utratą pieniędzy namawiają do zainstalowania aplikacji ze strony, która to powoduje udostępnienie danych i dostęp do telefonu czy komputera i w dalszej części sprawcy bez udziału właściciela rachunku realizują przelewy lub zakupy obciążające ich rachunek bankowy.

 

Powrót na górę strony