Wiadomości

Kierowco! Piłeś? Nie jedź!

Data publikacji 07.04.2023

Tyscy policjanci zwracają się po raz kolejny z apelem do mieszkańców, a przede wszystkim do kierowców. Pomimo licznych akcji i kampanii społecznych nadal zdarzają się kierowcy, którzy decydują się na jazdę samochodem po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy! Każdy kierowca pod jego wpływem nie tylko łamie prawo, ale stanowi ogromne zagrożenie na drodze.

Policjanci cały czas czuwają nad bezpieczeństwem na drogach naszego miasta. Podczas kontroli pojazdów, a także przy obsłudze zdarzeń drogowych sprawdzają trzeźwość kierowców. Niestety wciąż zdarzają się tacy, którzy lekceważą prawo i wsiadają za kierownicę po alkoholu. Przykładem może być wczorajsza kolizja drogowa, do której doszło po godzinie 18:00 na ulicy Sikorskiego, w rejonie łącznika z trasą DK-1. Kierujący pojazdem marki Renault nie zatrzymał się przed znakiem „Stop” i nie ustąpił pierwszeństwa kierującej samochodem marki Toyota. Policjanci, którzy przyjechali na miejsce, przebadali kierujących na zawartość alkoholu. Okazało się, że sprawca zdarzenia – 54-letni mieszkaniec Tychów miał przeszło 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Pamiętajmy!

będąc pod wpływem alkoholu, nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;

nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;

mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;

możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie, senni;

następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości.

To wszystko powoduje, że nie powinniśmy igrać z losem i absolutnie nie wsiadać za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy i rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Ponadto jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki zdrowotne, psychiczne i moralne mogą okazać się nieodwracalne i towarzyszyć sprawcy przez resztę życia.

Powrót na górę strony