Wiadomości

Niebezpieczne zdarzenie na jednym z głównych skrzyżowań w Tychach

Data publikacji 20.04.2023

Dzisiaj, w godzinach porannych miało miejsce groźnie wyglądające zdarzenie na jednym z głównych traktów komunikacyjnych w mieście. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Utrudnienia w ruchu trwały blisko 3 godziny, a mundurowi ręcznie kierowali ruchem. Apelujemy o zachowanie ostrożności i przypominamy najważniejsze zasady, do których należy się dostosować, gdy ruch kierowany jest przez policjantów ruchu drogowego.

Kilka minut po godzinie 6:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na skrzyżowaniu ulicy Oświęcimskiej, Mikołowskiej i Katowickiej. Na miejscu policjanci ustalili, że jadący w kierunku Mikołowa kierujący pojazdem marki Skoda zjechał na środek skrzyżowania i uderzył w sygnalizator świetlny, którego elementy uszkodziły stojący samochód marki Volvo. Na szczęście żaden z uczestników nie odniósł obrażeń. Kierujący Skodą został uznany za winnego spowodowania zagrożenia w ruchu drogowym i mundurowi nałożyli na niego mandat karny.

Utrudnienia, spowodowane kolizją trwały blisko 3 godziny, a z powodu uszkodzenia sygnalizatora świetlnego policjanci drogówki podjęli ręczną regulację ruchem. Niestety okazało się, że nie wszyscy kierowcy potrafią odnaleźć się w takiej sytuacji i nie do końca pamiętają, co oznacza konkretna postawa policjanta i gesty, które wykonuje, kierując ruchem. Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi zasadami, które obowiązują kierowców podczas ręcznego kierowania ruchem oraz do przypomnienia sobie, jak prawidłowo reagować na wydawane przez policjanta sygnały.

 • Na zdjęciu skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną ulicy Oświęcimskiej, Mikołowskiej i Katowickiej w Tychach. Na środku skrzyżowania stoi umundurowany policjant ruchu drogowego, kierując ruchem.
 • Na zdjęciu umundurowana policjantka ruchu drogowego stojąca przodem i tyłem z rozłożonymi na bok rękami. Pod spodem opis pozycji policjantki o treści: Policjant zaraz otworzy ruch. Jeśli policjant kierujący ruchem jest zwrócony przodem lub tyłem do nadjeżdżających pojazdów, oznacza to zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem, a dla pieszych - zakaz wejścia na jezdnię.
 • Na zdjęciu umundurowana policjanta ruchu drogowego stojąca przodem i tyłem z podniesioną do góry prawą ręką. Pod zdjęciem opis postawy o treści: Podniesienie ręki do góry przez policjanta kierującego ruchem oznacza, że kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność bo za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu. Kierowcy oraz piesi, którzy do tej pory czekali na wjazd lub wejście - będą mogli ruszyć. Pozostali natomiast szykują się do zatrzymania, gdyż za chwilę będzie dawany sygnał zakazujący wjazdu lub wejścia.
 • Na zdjęciu umundurowana policjantka ruchu drogowego stojąca przodem i tyłem z lewą ręką na wysokości karku, a prawą ułożoną pionowo przed twarzą. Pod zdjęciem opis tej postawy o treści: Policjant otwiera ruch. Kierowcy oraz piesi, wobec których funkcjonariusz zwrócony jest tyłem lub przodem mają zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub wejścia na jezdnię.
 • Na zdjęciu umundurowana policjantka ruchu drogowego stojąca przodem i bokiem z wyciągniętą do boku lewą ręką wskazującą miejsce. Pod zdjęciem opis tej postawy o treści: Policjant przywołuje pojazd na środek skrzyżowania, wskazując miejsce gdzie ma się zatrzymać.
 • Na zdjęciu umundurowana policjantka ruchu drogowego stojąca bokiem. Na pierwszym ujęciu policjantka prawą rękę ma wyciągniętą przed siebie, a drugą w bok. Na drugim ujęciu policjantka obydwie ręce ma wyciągnięte przed siebie. Pod zdjęciem opis tej postawy o treści: Policjant umożliwia pojazdom nadjeżdżającym z jego lewej strony wykonanie bezpiecznego manewru skrętu w lewo.
 • Na zdjęciu umundurowana policjantka ruchu drogowego stojąca przodem i bokiem z wyciągniętą do boku lewą ręką i otwartą dłonią oznaczającą zakaz wjazdu. Pod zdjęciem opis tej postawy o treści: Policjant zatrzymuje ruch z lewej strony.
 • Na zdjęciu umundurowana policjantka ruchu drogowego stojąca przodem. Na pierwszym ujęciu policjantka ma wyciągniętą prawą rękę przed siebie, natomiast otwartą dłonią lewej ręki pokazuje zakaz wjazdu. Na drugim ujęciu policjantka prawą dłoń ma na wysokości karku, a otwartą dłonią lewej ręki pokazuje zakaz wjazdu. Pod zdjęciem opis tej postawy o treści: Policjant zatrzymuje ruch z lewej strony, a następnie daje sygnał kierowcom jadącym z jego prawej strony, że mogą bezpiecznie skręcić w lewo.
 • Na zdjęciu umundurowana policjantka ruchu drogowego stojąca przodem z opuszczonymi wzdłuż ciała rękami. Pod zdjęciem opis tej postawy o treści: Jeśli policjant kierujący ruchem jest zwrócony przodem lub tyłem do nadjeżdżających pojazdów, oznacza to zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem, a dla pieszych zakaz wejścia na jezdnię. jeśli funkcjonariusz kierujący ruchem jest zwrócony bokiem do nadjeżdżających pojazdów, oznacza to zezwolenie na wjazd na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem, a dla pieszych - zezwolenie na wejście na jezdnię.
Powrót na górę strony