Wiadomości

Koalicja lokalna w ramach akcji „Nowe narkotyki – nowe zagrożenia”

Data publikacji 02.06.2023

30 maja w Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Tychach odbyło się spotkanie przedstawicieli służb mundurowych, którzy zostali zaproszeni do utworzenia koalicji lokalnej. Jej celem jest wzmocnienie działań profilaktycznych w zakresie zapobiegania używaniu substancji psychoaktywnych.

Koalicja utworzona została w ramach wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Nowe narkotyki – nowe zagrożenia”. Kierując się dobrem i bezpieczeństwem młodzieży szkolnej została podjęta współpraca w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom od substancji psychoaktywnych pomiędzy Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Tychach a jednostkami Policji i Straży Miejskiej powiatu tyskiego, bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego i pszczyńskiego. W trakcie narady koalicyjnej omówiono kwestie dotyczące działań podejmowanych w zakresie sprawnego i skutecznego zapobiegania używania substancji psychoaktywnych. W ramach wzajemnego porozumienia przedstawiciele instytucji wyrazili gotowość wzajemnego wsparcia w zakresie profilaktyki oraz wspólnych przedsięwzięć realizowanych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w trakcie trwania roku szkolnego.

Głównym celem akcji jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych, w szczególności nowych narkotyków, ale także alkoholu, tytoniu oraz leków przez osoby młode. Do szczegółowych celów należy:

  • dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji o kontekście używania środków psychoaktywnych, w tym głównie nowych narkotyków, w celu zwiększenia ostrożności młodzieży i zmniejszania ich otwartości na kontakty z tymi produktami;

  • kształtowanie umiejętności podejmowania decyzji dotyczących własnego zdrowia i poczucia odpowiedzialności za dokonywanie wyborów związanych ze zdrowiem;

  • zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne i zagrożenia wynikające z korzystania ze środków psychoaktywnych, w tym głównie nowych narkotyków;

  • profilaktyka uzależnień i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu nowych substancji psychoaktywnych w środowisku młodych ludzi.

Planowane działania będą miały charakter profilaktyki uniwersalnej, która polega na prowadzeniu działań zapobiegawczych, skierowanych głównie do osób młodych, najbardziej narażonych na kontakt z substancjami psychoaktywnymi.

  • Na zdjęciu siedzące przy stole osoby. Wśród nich umundurowani policjanci oraz funkcjonariusz Straży Miejskiej. W tle wyświetlony slajd z napisem o treści: Spotkanie koalicji w ramach kampanii Nowe narkotyki - nowe zagrożenia.
  • Na zdjęciu mężczyzna podpisujący dokument.
  • Plakat informacyjny. Na górze napis: Nowe # narkotyki # zagrożenia. Poniżej: Nowe narkotyki (środki zastępcze, nowe substancje psychoaktywne, potocznie "dopalacze). Toksyczne, o nieznanym składzie, działają na ośrodkowy układ nerwowy człowieka, pierwsza dawka może prowadzić do nieodwracalnych skutków zdrowotnych, uzależniają, narkotyki zakłócają pracę mózgu. Poniżej napis STOP. Skutki zażywania nowych narkotyków to między innymi: zaburzenia pracy serca i układu oddechowego, kłopoty ze snem, bóle głowy, nudności i wymioty, zburzenia neurologiczne, halucynacje i urojenia, choroby psychiczne, stany lękowe, depresyjne, prowadzą do uzależnienia. Po prawej stronie plakatu zdjęcie młodego mężczyzny zasłaniającego twarz. Nad nim grafika przedstawiająca tabletki.
Powrót na górę strony