Znakowanie mieszkań przez złodziei - o czym warto wiedzieć?
Złodzieje stosują coraz więcej sztuczek, które pozwalają im włamać się do domów i mieszkań. Warto wiedzieć, że przestępcy niejednokrotnie oznaczają mieszkania poprzez pozostawianie na wycieraczkach drobnych przedmiotów, naklejanie kartek na drzwiach lokali mieszkalnych oraz malowanie znaków graficznych, dzięki czemu uzyskują informację o dłuższej nieobecności lokatorów. Czujność trzeba zachować zwłaszcza w zbliżającym się sezonie wakacyjnym, kiedy częściej wyjeżdżamy.
Metoda oznakowania mieszkań przez złodziei jest znana od dawna. Włamywacze stosują nawet specjalne kody, dzięki którym wiedzą, czego mogą się spodziewać w konkretnym domu. Niektórzy złodzieje rysują, na przykład kredą lub ołówkiem, niewielkie symbole.
Należy zwracać uwagę na wszystkie nietypowe sygnały. Widzisz na wycieraczce monetę lub ulotki? W ten sposób złodzieje sprawdzają, czy ktoś jest w mieszkaniu - jeśli przedmioty leżą przez dłuższy czas nieruszone, to znaczy, że najprawdopodobniej dom jest pusty. Podobnie działa zaklejenie zamku taśmą czy pozostawianie na klamce od drzwi wejściowych jakiegoś drobnego przedmiotu, np. agrafki.
Czujność należy zachować przede wszystkim w związku ze zbliżającym się sezonem urlopowym. Niektórzy z nas wyjeżdżają na dłuższy okres, co stanowi dla przestępców idealną okazję do włamań. Choć nie ma idealnych zabezpieczeń, samodzielnie możemy zminimalizować ryzyko. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które pomogą zapobiec wizycie nieproszonych gości:
- Życzliwy sąsiad to najlepsze i sprawdzone zabezpieczenie, dlatego przed wyjazdem poprośmy go, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem. Niech zabiorą z wycieraczki gazetki reklamowe i wyciągną korespondencję ze skrzynki na listy.
- Informację o wyjeździe pozostawmy dla siebie i dla sąsiada, którego poprosimy o pomoc. Nie mówmy o tym innym osobom, aby nie nagłaśniać informacji o naszej nieobecności.
- Miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wakacyjnego wyjazdu zamieszczajmy dopiero po powrocie.
- Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna. Nie zapomnijmy też o budynkach wolnostojących. Tam też sprawdźmy, czy wszystko jest pozamykane. Okna dachowe i piwniczne, drzwi garażowe i inne pomieszczenia, przez które złodziej może się dostać do naszego domu, powinny zostać przed wyjazdem sprawdzone.
Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:
-
Zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.
-
Widzisz obce osoby lub samochód na posesji lub przy mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu.
-
Zauważysz w okolicy swojego miejsca zamieszkania osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.).
-
Niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.
Jeśli zauważysz coś niepokojącego, niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112. Pamiętaj, że Twoja czujność może pokrzyżować plany złodzieja.