Wiadomości

Woda to żywioł - zachowaj rozsądek!

Data publikacji 21.07.2023

Od początku lipca w Polsce utonęło 55 osób. Jak co roku woda zbiera swoje śmiertelne żniwo i niezmienne pozostają przyczyny utonięć – brawura, alkohol i kąpiel w miejscu niestrzeżonym. W trosce o bezpieczeństwo apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonach rzek, stawów, basenów i kąpielisk. Pamiętajmy, że woda to żywioł, który może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.

Od początku lipca na terenie całej Polski utonęło już 55 osób. Tych wypadków można było uniknąć. Apelujemy o rozwagę podczas wypoczynku i rekreacji nad wodą.

Jak pokazują dane statystyczne najczęstszą przyczyną utonięć jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Nawet jedno wypite piwo może okazać się przyczyną tragedii. Inne przyczyny utonięć, to brawura, brak rozwagi, niewłaściwa ocena własnych umiejętności bądź po prostu ich brak, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych, wypadnięcie z łódek, jachtów, niekorzystanie ze środków ratunkowych i asekuracyjnych np. kapoków.

Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

  • korzystajmy z kąpieli tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik

  • przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika

  • nie wchodźmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark i nogi - unikniemy wstrząsu termicznego

  • nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu

  • dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie

  • nie pływajmy na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych

  • przebywając nad wodą zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może okazać się, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to niezwłocznie zaalarmujmy służby oraz inne osoby

  • nie zapominajmy, że należy zadbać także o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

Nie pozwólmy na to, aby wakacyjna beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich!

Zdjęcie przedstawia infografikę z treściami profilaktycznymi dotycząca bezpiecznych zachowań nad wodą: Pamiętajmy o korzystaniu z kąpieli tylko w miejscach strzeżonych Zawsze stosujmy się do regulaminu kąpielisk i poleceń ratowników Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ich stan techniczny  Pamiętajmy o wyposażeniu obowiązkowym -kole ratunkowym oraz kamizelkach Podczas wypraw wodnych na bieżąco oceniajmy aktualną pogodę oraz nasze możliwości Zapiszmy aktualne numery alarmowe właściwych służb - numer ratunkowy nad wodą to 601 100 100 Korzystajmy tylko ze sprawnych urządzeń sygnalizacyjnych i ostrzegawczych    Wypływając, pozostawmy numer kontaktowy do siebie, określmy przewidywaną godzinę powrotu Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu Nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych Nie wchodźmy do wody po intensywnej kąpieli słonecznej Zanurzajmy się stopniowo, schładzając ciało wodą Zwracajmy uwagę na osoby obok nas, upewnijmy się czy nie potrzebują pomocy Szczególnie dbajmy o dzieci, młodzież oraz osoby starsze Nigdy nie skaczmy na głowę do nieznanej i płytkiej wody Unikajmy kąpieli przy niskiej temperaturze wody  Na drugim planie widać rękę w wodzie sięgającą po koło ratunkowe, po obu stronach zdjęcia widnieją logotypy Policji oraz akcji Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą. Na dole strony w prawym dolnym rogu widać logotyp numeru ratunkowego 112. Na dole białą czcionką jest napis Wydział Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Powrót na górę strony