Wiadomości

Wzorowa postawa mieszkanki Tychów. Ty też nie bądź obojętny!

Data publikacji 05.12.2024

Dzisiaj nad ranem do dyżurnego tyskiej jednostki wpłynęło zgłoszenie od kobiety, która przy jednym z bloków na ulicy Dąbrowskiego spotkała starszego mężczyznę. 33-latkę zaniepokoiło, że senior jest w samej piżamie. Nie potrafił również wskazać swojego miejsca zamieszkania. Kobieta od razu powiadomiła służby, a dzięki jej reakcji mężczyzna został przekazany rodzinie.

Zdarzają się sytuacje, gdy ludzie odwracają wzrok widząc niepokojącą sytuację i nie potrafią poświęcić kilku minut, aby sprawdzić, czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Na szczęście są i tacy, którzy kierując się empatią i troską o drugiego człowieka, potrafią zareagować wzorowo.

Przykładem jest sytuacja z dzisiejszego poranka. Kilka minut po godzinie 5.00 na numer alarmowy wpłynęło zgłoszenie od zaniepokojonej kobiety, która spotkała koło bloku starszego mężczyznę . Senior ubrany był jedynie w piżamę, nie potrafił powiedzieć 33-latce kim jest, ani gdzie mieszka. Kobieta natychmiast powiadomiła Policję, a zziębniętego seniora zabrała do swojego samochodu, żeby się ogrzał. Ta historia ma swój szczęśliwy finał- policjanci ustalili adres i dane mężczyzny, a następnie przekazali pod opiekę rodziny. Jednak gdyby nie reakcja kobiety, zakończenie mogłoby wyglądać zupełnie inaczej.

Czy wiesz, jak rozpoznać osobę z zaburzeniami pamięci lub orientacji, która potrzebuje pomocy?

Co powinno wzbudzić nasze zainteresowanie i niepokój?

  • Zwracajmy uwagę na nieadekwatny do pory roku lub dnia ubiór danej osoby. Naszą czujność niech wzbudzi również brak podstawowych elementów ubioru, np. kiedy w chłodny jesienny dzień widzimy starszą osobę spacerującą po ulicy w szlafroku, bez obuwia.

  • Reagujmy, kiedy widzimy seniora, który w naszym odczuciu zachowuje się dziwnie – sprawia wrażenie osoby zdezorientowanej, niespokojnej lub bardzo zdenerwowanej.

  • Poświęćmy chwilę na rozmowę z taką osobą, zweryfikujmy czy wypowiada się logicznie, czy zadaje pytania adekwatne do okoliczności.

  • Zwracajmy w swoim otoczeniu uwagę na osoby, które przez dłuższy czas przebywają (siedzą lub stoją) w jednym miejscu albo przemieszczają się w ramach niewielkiego obszaru.

  • Podchodząc do seniora, który wydaje się zagubiony, unikajmy gwałtownych gestów. Zwracajmy się do niego spokojnym głosem, mówmy krótkimi, prostymi zdaniami – istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie on w stanie nas zrozumieć. Pamiętajmy, że czasami pytanie trzeba będzie powtórzyć kilka razy i nieco głośniej, niż zazwyczaj mówimy – starsze osoby często mają problemy ze słuchem.   

Kiedy uznasz, że napotkana przez Ciebie osoba zagubiła się, zadzwoń na numer alarmowy 112 i zaopiekuj się taką osobą do czasu przyjazdu Policji lub służb medycznych. Pamiętaj, w każdej takiej sytuacji bardzo ważna jest czujność i empatia. Twoja reakcja może  pomóc uratować czyjeś zdrowie i życie!

Nie bądź obojętny!

Plakat z napisem Nie bądź obojętny oraz numery alarmowe do Policji, Straży Miejskiej oraz numer 112

Powrót na górę strony