Przygotowani do zdobycia pierwszych uprawnień
Tyscy mundurowi ruchu drogowego chętnie wspomagają szkoły podstawowe w przygotowaniu uczniów do egzaminu na kartę rowerową. Zapewniają im tym samym nie tylko wiedzę, ale także praktyczne umiejętności potrzebne do bezpiecznego poruszania się jednośladem.
Dzisiaj (23 kwietnia) policjant z Wydziału Ruchu Drogowego tyskiej komendy – sierż. szt. Mateusz Kuropatwa oraz przedstawiciele Klubu Sportowego POLON Tychy, zorganizowali dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach praktyczne spotkanie profilaktyczne. Jego celem było przygotowanie młodych ludzi do egzaminu na kartę rowerową, który odbędzie się już w maju. Policjant przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się jednośladem, omówił obowiązujące przepisy oraz przypomniał obowiązkowe wyposażenie roweru. Nie zabrakło również praktycznych informacji dotyczących odpowiedniego przygotowania i dbania o jednoślady. Cenne wskazówki w tym temacie przekazał Sebastian Miernik z KS Polon Tychy.
Kto, kiedy i jakie musi mieć uprawnienia do kierowania rowerem?
Te pytania często zadajemy sobie, decydując się wsiąść na rower. Dlatego postanowiliśmy ten temat wyjaśnić na początek. Dzieci do ukończenia 10 roku życia mogą kierować rowerem po drodze tylko pod opieką osoby dorosłej. Osoby takie traktowane są jako piesi i mają obowiązek poruszać się zgodnie z przepisami dotyczącymi ruchu pieszych. Po ukończeniu 10 roku życia a przed ukończeniem 18 lat, aby móc jeździć rowerem po drogach publicznych konieczne jest posiadanie karty rowerowej.
Osoby pełnoletnie nabywają uprawnienia do kierowania rowerem z mocy ustawy i nie muszą posiadać ani karty rowerowej, ani prawa jazdy. Obecnie proces przygotowania uczniów do ich pierwszego prawa jazdy ciąży głównie na szkole podstawowej. Kartę rowerową wydaje bowiem nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej po zdaniu egzaminu przez ucznia i otrzymaniu pisemnej zgody rodzica. Uzyskanie karty rowerowej uwarunkowane jest zdaniem egzaminu z części teoretycznej i praktycznej, poprzedzonego odpowiednim szkoleniem. Każda osoba, która siada na rower, musi się cieszyć również dobrym zdrowiem, w szczególności nie może mieś problemów z utrzymaniem równowagi. Równie ważną rolę w procesie przygotowania dzieci do samodzielnej jazdy rowerem odgrywają rodzice. Ich zachowanie i postępowanie jest dla dzieci wzorem, od którego kształtuje się ich zachowanie w ruchu drogowym. Dziecko, które uzyska kartę rowerową, może już samodzielnie poruszać się po drodze. Musi pamiętać, aby mieć przy sobie dokument upoważniający je do poruszania się rowerem, czyli kartę rowerową.
Przypominamy!
Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.
Rower powinien być wyposażony:
-
z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
-
z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
-
w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
-
w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Rower może być wyposażany:
-
z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
-
na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
-
na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
-
w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.