Wiadomości

Masz wpływ na bezpieczeństwo - debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu seniorów

Data publikacji 07.05.2025

Wczoraj w Parafii Św. Ojca Pio w Tychach przy ulicy Przepiórek odbyła się inauguracyjna debata społeczna. Policjanci z tyskiej komendy spotkali się z mieszkańcami aby wspólnie porozmawiać o bezpieczeństwie. Tematem przewodnim było bezpieczeństwo seniorów oraz sposoby zapobiegania oszustwom, na które szczególnie narażone są osoby starsze. Nie zabrakło również sporej dawki profilaktyki dotyczącej trwającej kampanii „Stop włamaniom do domów”.

Wczoraj  w Tychach przy ulicy Przepiórek 50, na terenie Parafii Świetego Ojca Pio, odbyła się debata społeczna na temat "Bezpieczeństwa Seniorów". W debacie udział wzięli: Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podkom. Marcin Stefański, policjant Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji -  mł. asp. Wojciech Witkowski, dzielnicowi z tyskiej komendy - asp. Dominik Jażdżyk oraz mł. asp. Łukasz Radwański, a także przedstawiciele Straży Miejskiej Miasta Tychy. Celem spotkania było poznanie opinii i oczekiwań lokalnego społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa oraz przybliżenie uczestnikom tematyki oszustw na "wnuczka, policjanta czy pracownika banku". Szeroko omówiono mozliwości zapobiegania tym przestępczym procederom, których ofiarami czesto padają osoby starsze.

Podczas debaty nie zbarakło również profilaktyki poświęconej kampanii „Stop włamaniom do domów”, której głównym celem jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zachęcanie do właściwego zabezpieczenia naszego dobytku, mieszkania czy domu.

Zapewnienie bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych priorytetów dla policjantów, dlatego też podczas debaty społecznej mundurowi rozmawiali z mieszkańcami o ich bezpieczeństwie. Wczorajsze spotkanie było okazją do rozpoznania terenu pod względem zdarzeń mających wpływ na stan bezpieczeństwa i porządku publicznego, a w następstwie – do wyeliminowania lub zminimalizowania zagrożeń wskazanych przez mieszkańców.

Mundurowi mieli okazję omówić Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która jest narzędziem wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami a policją. Mieszkańcy poprzez zaznaczanie miejsc, które negatywnie wpływają na ich bezpieczeństwo dają wyraźny sygnał policji. Mapa zagrożeń to istotny element zarządzania bezpieczeństwem publicznym, służący między innymi właściwemu rozmieszczeniu patroli. Każdy mieszkaniec ma możliwość aktualizacji informacji na mapie, dbając w ten sposób o wspólne bezpieczeństwo. Policjanci podkreślali w trakcie spotkania, że poprzez mapę należy zgłaszać zjawiska stale występujące w danym miejscu, a nie te pojedyncze czy wymagające natychmiastowej interwencji służb.

Spostrzeżenia mieszkańców wynikające z dyskusji będą poddane analizie, a następnie podjęte zostaną odpowiednie kroki w celu wyeliminowania problemów z jakimi stykają się mieszkańcy.

  • Na zdjęciu policjanci oraz funkcjonariusze straży miejskiej siedzący przy stole podczas debaty
  • Na zdjęciu policjanci oraz funkcjonariusze straży miejskiej siedzący przy stole podczas debaty
  • Na zdjęciu policjanci oraz funkcjonariusze straży miejskiej siedzący przy stole podczas debaty
Powrót na górę strony