Wiadomości

Chroń swój dom

Data publikacji 25.11.2010

Od początku 2010 r. na terenie Tychów doszło do blisko 100 włamań do mieszkań oraz domków jednorodzinnych. Łupem złodziei najczęściej są pieniądze oraz biżuteria.

Od początku 2010 r. na terenie Tychów doszło do blisko 100 włamań do mieszkań oraz domków jednorodzinnych. Łupem złodziei najczęściej są pieniądze oraz biżuteria.
W ostatnim czasie sprawcy włamują się po uprzednim wyłamaniu zamków oraz wypchnięciu, wyważeniu okna lub drzwi. Z policyjnych statystyk wynika, że we wrześniu i październiku było łącznie 9 przypadków włamań, a już w połowie listopada odnotowano ich aż 14. Często dochodzi do włamań w nocy, kiedy właściciele śpią – jest to tzw. metoda „na śpiocha”. Pamiętajmy również, że okres jesienno - zimowy to czas kiedy szybko zapada zmrok, a wtedy złodzieje „nie śpią”. To czas ich wzmożonej aktywności. Jak się okazuje, niejednemu przestępstwu zapobiegł czujny sąsiad. Taka ochrona i pomoc dobrosąsiedzka przyda się zwłaszcza w czasie dłuższej nieobecności – np. wyjazdu na nadchodzące święta.
Pamiętaj!
chroń swoje klucze
- jeśli zgubiłeś klucz, natychmiast wymień zamek, nie powierzaj ich obcym osobom, np. pracownikom robiącym w Twoim domu remont, nigdy nie zostawiaj ich pod wycieraczką.
odstrasz włamywacza - zadbaj o solidne drzwi, wzmocnij okna, załóż domofon, pomyśl o systemie alarmowym oraz oświetleniu na podwórku.
bądź czujny – nie afiszuj się swym bogactwem , sprawdzaj kto dzwoni, a jeśli dzwoniący do Twoich drzwi twierdzi, że jest policjantem, urzędnikiem lub pracownikiem administracji, wodociągów, energetyki, gazownictwa itp. poproś żeby zaczekał i sprawdź telefonicznie, czy faktycznie był do Ciebie skierowany.
chroń swoje dziecko – staraj się nie zostawiać dzieci w domu samych, naucz dzieci, że kiedy zostają same nie wolno im absolutnie nikomu obcemu otwiera drzwi, nie zawieszaj dziecku klucza na szyi – narazisz je na napaść, obok telefonu zostaw kartkę z numerami telefonów do pracy: mamy, taty lub bliskich członków rodziny, np. dziadków oraz policji, pogotowia i straży pożarnej, uczul dziecko, żeby informowało Cię zawsze o zaczepiających je osobach, zwłaszcza wypytujących: „Co w domu? O której wrócą rodzice? Gdzie stoi wasz samochód?”, nie ujawniaj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.
Jeżeli coś Cię niepokoi, widzisz podejrzanie zachowujące się osoby, które kręcą się w pobliżu Twojego mieszkania, byłeś świadkiem przestępstwa, przekaż te informacje Policji pod numerem telefonu 997 lub telefonu zaufania (032) 327 72 00.

Powrót na górę strony