„Nowe narkotyki – nowe zagrożenia”. Profilaktyka wśród młodzieży
Profilaktycy z tyskiej komendy wraz z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach przeprowadzili zajęcia z młodzieżą na temat środków odurzających. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży, jak ważna jest umiejętność wyboru właściwego postępowania w trudnych sytuacjach oraz jakie są zagrożenia związane z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.
Policyjni profilaktycy wraz z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tychach spotkali się z młodzieżą Zespołu Szkół numer 5, aby przeprowadzić zajęcia, których tematyka obejmowała założenia kampanii „Nowe narkotyki – nowe zagrożenia”.
Profilaktyka wśród młodzieży jest bardzo potrzebna, ponieważ młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że to właśnie ich decyzja będzie miała znaczący wpływ na ich przyszłość, zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej.
Spotkanie miało na celu promowanie zdrowego i wolnego od uzależnień trybu życia, jak również kształtowanie wśród młodych ludzi zdolności dokonywania właściwych wyborów w trudnych sytuacjach. Istotą zajęć było także rozpowszechnienie wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.
Uczestnicy spotkania bardzo chętnie rozmawiali z prelegentami, a także mieli okazję sprawdzić swoje zdolności motoryczne w alko oraz narkogoglach.
W ubiegłym roku utworzona została koalicja w ramach wojewódzkiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Nowe narkotyki – nowe zagrożenia”. Kierując się dobrem i bezpieczeństwem młodzieży szkolnej została podjęta współpraca w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom od substancji psychoaktywnych pomiędzy Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Tychach a jednostkami Policji i Straży Miejskiej powiatu tyskiego, bieruńsko-lędzińskiego, mikołowskiego i pszczyńskiego. W trakcie narady koalicyjnej omówiono kwestie dotyczące działań podejmowanych w zakresie sprawnego i skutecznego zapobiegania używania substancji psychoaktywnych. W ramach wzajemnego porozumienia przedstawiciele instytucji wyrazili gotowość wzajemnego wsparcia w zakresie profilaktyki oraz wspólnych przedsięwzięć realizowanych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w trakcie trwania roku szkolnego.
Głównym celem akcji jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych, w szczególności nowych narkotyków, ale także alkoholu, tytoniu oraz leków przez osoby młode.