Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Do 24 lutego 2024 roku każdy zainteresowany będzie mógł uzyskać bezpłatną poradę prawną w wielu instytucjach, w tym - w jednostkach Policji. Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać bezpłatnie informacje.
Inicjatywa podkreślenia potrzeb ofiar przestępstw narodziła się w 2000 roku. Od tego czasu, w miesiącu lutym, obchodzony jest „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". W tym czasie różne podmioty angażują się w działania na rzecz pomocy ofiarom. W organizację obchodów – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – aktywnie włączyli się asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliści. W trakcie tego tygodnia, osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać porady prawne oraz informacje odnośnie wsparcia psychologicznego czy też socjalnego.
Przepisy wskazują na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań na rzecz poprawy ich położenia. Działania podjęte w trakcie tego tygodnia mają także przynieść potrzebującym skuteczną pomoc.
Dokładne informacje o miejscu i godzinach dyżurów osób, które udzielą w tym czasie wsparcia pokrzywdzonym, są dostępne za pośrednictwem mediów lokalnych oraz stron internetowych instytucji biorących udział w obchodach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.
Wsparcie jest również oferowane przez sieć ośrodków pomocy pokrzywdzonym, finansowaną ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który podlega Ministrowi Sprawiedliwości. Zamieszczamy listę takich ośrodków oraz punktów lokalnych wraz z mapą ich lokalizacji.
Podobnie jak i w latach ubiegłych, tyscy policjanci aktywnie włączają się w przebieg tego przedsięwzięcia. Funkcjonariusze będą pełnili dyżury w okresie od 19 do 24 lutego 2023 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Tychach przy alei Bielskiej 46 w godzinach od 6:00 do 22:00. Porady prawne będą udzielane przez dzielnicowych, mundurowych z zespołu kontroli oraz policjantów zajmujących sie profilaktyką społeczną.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą również skorzystać z bezpłatnej pomocy udzielanej w ramach Sieci Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, a finansowanej ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości. Takim podmiotem jest Lokalny Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym w Tychach mieszczący się przy ul. Barona 30 (pokój 307 i 316 - środa: 15.00-20.00, sobota: 8.00 – 13.00, telefon kontaktowy: 781984781).
Dokładne informacje o miejscu i godzinach dyżurów osób, które udzielą w tym czasie wsparcia pokrzywdzonym, są dostępne za pośrednictwem stron internetowych instytucji biorących udział w obchodach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.
Pełna lista organizacji jest dostępna pod adresem:
Lista punktów lokalnych i ośrodków udzielających pomocy pokrzywdzonym