Piłeś? Nie jedź!

Dwie nietrzeźwe kierujące jednego dnia

Data publikacji 30.04.2024

Konsekwencje karne, jakie przewiduje prawo dla pijanych za kierownicą są dotkliwe, jednak 
w dalszym ciągu znajdują się kierowcy, którzy lekceważą nie tylko przepisy, ale także bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Wczoraj tyscy mundurowi zatrzymali dwie kobiety, jedna z nich kierowała pojazdem mając ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Wczoraj kilka minut po godzinie 17.00 dzielnicowi tyskiej jednostki udali się na interwencję dotyczącą podejrzenia nietrzeźwego kierującego. Po dotarciu na ulicę Graniczną zastali zgłaszającego, który oświadczył, że jadąc swoim motocyklem, zauważył pojazd marki Fiat Seicento. Kierująca nim kobieta jechała całą szerokością jezdni i najeżdżała na krawężniki. Mając podejrzenie, że kobieta jest nietrzeźwa, świadek zajechał drogę kierującej, podszedł do pojazdu i wyciągnął kluczyki ze stacyjki. Policjanci po przeprowadzeniu badania trzeźwości potwierdzili, że 47-latka kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości – wynik wskazał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Druga z interwencji miała miejsce około godziny 20.00. Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym alei Bielskiej z ulicą Jaśkowicką doszło do zdarzenia drogowego, w którym kierująca pojazdem marki Volkswagen najechała na tył jadącego przed nią opla. Okazało się, że spowodowanie kolizji drogowej nie było jedynym przewinieniem 38-latki. Badanie trzeźwości pozwoliło stwierdzić, że kierująca znajdowała się w stanie nietrzeźwości - wynik wskazał ponad 0,9 promila alkoholu.

Obydwie kobiety straciły prawo jazdy, a pojazdy zostały odholowane na policyjny parking. Za popełnione przestępstwo grozi im teraz do 3 lat więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.

Pomimo wielu apeli policjantów i tragicznych zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, wciąż pojawiają się nieodpowiedzialne osoby wsiadające za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji, powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijany kierowca jest zagrożeniem dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Reagujmy widząc, że za kierownicę wsiada taka osoba, nie pozostawajmy obojętni również wtedy, gdy na jezdni lub w jej pobliżu zatacza się pieszy lub rowerzysta - poinformujmy o tym policję. Może to zapobiec wielu tragediom.

 

Powrót na górę strony