Dwa dni na tyskiej komendzie
W tym tygodniu uczniowie szkół średnich mieli okazję przekonać się, jak na co dzień wygląda praca policjanta i jakie warunki należy spełnić, aby dostać się w policyjne szeregi. Specjalnie dla nich, we współpracy z Państwowym Urzędem Pracy w Tychach, zostały zorganizowane dwudniowe zajęcia, podczas których osoby zainteresowane służbą mogły nie tylko wysłuchać doświadczonych prelegentów, ale także zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym przez tyskich policjantów.
Spotkanie otworzyła pełniąca obowiązki Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji - podkom. Agnieszka Górecka, która powitała przybyłych uczestników i podkreśliła, że decyzja o wstąpieniu w policyjne szeregi niesie za sobą wiele możliwości, a także sprawia, że żaden dzień nie jest taki sam. Różnorodność podejmowanych interwencji oraz kontakt z ludźmi, którzy niejednokrotnie potrzebują realnego wsparcia, powodują, że wybór tego zawodu to wyzwanie nie tylko dla przyszłych adeptów, ale także dla ich rodzin i bliskich. Drugiego dnia uczestników odwiedził Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Tychach - podinsp. Tomasz Zawadzki, który podkreślił, że służba w Policji wymaga zaangażowania i poświęcenia, jednak korzyści płynące z poczucia dobrze wypełnionych obowiązków i świadomości, że pomaga się innym ludziom, są nieocenione.
Uczestnicy spotkania, którymi byli licealiści z Tychów oraz Bierunia, mogli również wiele dowiedzieć się na temat postępowania kwalifikacyjnego. W tej dziedzinie doskonałym doradcą okazała się sierż. Magdalena Augustyniak z Zespołu Kadr i Szkolenia tyskiej komendy, któa przedstawiła korzyści, jakie wiążą się z założeniem policyjnego munduru. Nie zabrakło również cennych wskazówek i porad związanych z rekrutacją i przygotowaniem się do poszczególnych etapów naboru.
Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz policyjnego sprzętu. Uczniom zaprezentowane zostały różne rodzaje broni - instruktor wyszkolenia strzeleckiego opowiedział o ich budowie, rodzajach amunicji oraz o sposobach wykorzystania broni służbowej oraz paralizatora przez policjantów. Po wysłuchaniu części teoretycznej każdy uczeń miał możliwość, pod czujnym okiem instruktora, dotknąć i pooglądać z bliska przygotowany sprzęt. Uczestnicy z podobną ciekawością słuchali o sprzęcie wykorzystywanym w codziennej służbie przez policjantów ruchu drogowego. Mieli okazję zobaczyć i sprawdzić funkcjonowanie urządzenia do badania przepuszczalności światła szyb w pojazdach mechanicznych, jak również przekonać się, jak wyglądają inne nowoczesne przyrządy, niezbędne do stwierdzania naruszeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska. Policjant „drogówki” zaprezentował uczestnikom jak jest wyposażona ministacja diagnostyczna na czterech kółkach, czyli należący do floty tyskiej Policji Volkswagen Crafter w policyjnej wersji ETDiE. Dużą atrakcją była również możliwość zobaczenia sprzętu, który zabierany jest na miejsce zdarzenia przez technika kryminalistyki. Policjant pokazał uczestnikom w jaki sposób zabezpieczane są ślady, a na pamiątkę, każdy mógł zabrać ze sobą swój odcisk palca.
Na zwieńczenie dwudniowych zajęć uczestnicy wzięli udział w pokazie technik i taktyk interencji. Mundurowi zaprezentowali, jak można poradzić sobie z agresywną osobą oraz pokazali uczestnikom posiadane na wyposażeniu środki przymusu bezpośredniego.
Służba w Policji jest służbą dla społeczeństwa – wymagającą zaangażowania, odpowiedzialności, uczciwości i poczucia misji. Mamy nadzieję, że pobyt w tyskiej komendzie ułatwi młodym ludziom planowanie swojej dalszej drogi edukacyjnej i podjęcie właściwego, a przede wszystkim świadomego wyboru zawodu w przyszłości. Mając na uwadze hasło kampanii „Policję tworzą ludzie… twórzmy ją razem” liczymy również na to, że nasi dzisiejsi goście za kilka lat wzmocnią szeregi Policji.