Biuro Ruchu Drogowego

Podsumowanie działań „Prędkość”

Data publikacji 21.09.2023

Policjanci z Tychów włączyli się do ogólnopolskich działań „Prędkość”, których celem było egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości. Na tyskich drogach mundurowi ujawnili łącznie 61 wykroczeń polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości. Apelujemy do wszystkich kierujących, aby przestrzegali przepisów dotyczących dozwolonej prędkości jazdy!

Celem organizowanej akcji jest walka z „piratami drogowymi”, a tym samym ograniczenie zdarzeń drogowych i ujawnianie sprawców wykroczeń, którzy łamią przepisy drogowe. Działania prowadzone były na terenie całej Polski i miały również charakter prewencyjny. Policjanci przypominali uczestnikom ruchu drogowego, że nadmierna prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Mundurowi tłumaczyli, jak ważne jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

Podczas działań policjanci ruchu drogowego ujawnili 61 wykroczeń, gdy kierujący nie stosowali się do obowiązujących ograniczeń prędkości. W jednym przypadku mundurowi zatrzymali prawo jazdy w związku z przekroczeniem prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym. Patrole można było spotkać tam, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów Prawa o Ruchu Drogowym.

Przypominamy:

- nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn tragicznych w skutkach wypadków;

- bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków czyli natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności;

- na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

Apelujemy do wszystkich kierujących, aby przestrzegali przepisów dotyczących dozwolonej prędkości jazdy!

 

  • Dwa radiowozy, za nimi zaparkowany pojazd, policjant, który mierzy prędkość podczas policyjnych działań.
  • Widoczny miernik prędkości, policjant kieruje urządzenie w stronę nadjeżdżającego pojazdu ciężarowego.
  • Urządzenie do pomiaru dopuszczalnej prędkości, pokazuje wynik 89 kilometrów na godzinę.
Powrót na górę strony