Biuro Ruchu Drogowego

Jeździsz rowerem? Przypominamy najważniejsze zasady

Data publikacji 15.04.2024

Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły czy po zakupy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.

W ramach prowadzonej aktualnie akcji informacyjno-edukacyjnej pn„Jednośladem bezpiecznie do celu”, przypominamy i uświadamiamy rowerzystom, że sami w dużej mierze mają wpływ na swoje bezpieczeństwo na drogach.

Miłośnikom jazdy na rowerze przypominamy, że najważniejsze jest ich własne bezpieczeństwo. Obowiązkowo powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Dopiero w przypadku ich braku mogą poruszać się poboczem, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Dopiero wówczas można jechać jezdnią.

Organizując wycieczki rodzinne warto wiedzieć, że dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Rower musi był sprawny technicznie i posiadać zgodne z przepisami wyposażenie. Sprawne hamulce, dzwonek, odpowiednie oświetlenie to podstawy bezpiecznego korzystania z jednośladów. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa spowoduje, że kierowcy zawczasu dostrzegą rowerzystę nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Natomiast kask pomoże złagodzić urazy głowy w razie upadku.

Jako rowerzyści nie zapominajmy również o odpowiednim zabezpieczeniu naszych jednośladów. Za każdym razem jak odchodzimy od roweru, zapnijmy go zabezpieczeniem. Zdarza się, że okazja czyni złodzieja i nawet chwilowe pozostawienie roweru może spowodować jego kradzież.

Zarówno kierowcom samochodów, jak i rowerzystom przypominamy, że na drodze jednym z ważniejszych obowiązków jest stosowanie się do ograniczeń prędkości, a także respektowanie praw innych uczestników ruchu - przede wszystkim tych niechronionych.

Grafika przedstawiająca rower oraz obowiązkowe elementy jego wyposażenia.

Powrót na górę strony